Teroristy v keňském Nairobi obklíčila armáda, s útokem kvůli rukojmím vyčkává

Nákupní středisko Westgate v keňském Nairobi obklíčily těžce ozbrojené síly. Uvnitř je podle odhadu 10 až 15 útočníků a neznámý počet rukojmích. Zevnitř se občas ozývá střelba. Podle oficiálních informací jsou násilníci zahnáni do úzkých, své oběti ale drží na několika místech.

K útoku se přihlásili islamisté ze somálských milicí Šabáb. Postříleli 68 lidí, zraněných je na 200. Jeden z útočníků zahynul, další čtyři se podařilo zatknout.

Důvodem atentátů je podle islamistické organizace působení keňské armády v Somálsku. Objevila se svědectví, podle kterých ozbrojenci se samopaly nejprve vyzvali muslimy, ať místo opustí, a poté začali střílet.

Obchodní dům Westgate je podle vedoucí operací UNHCR Keňa Ivany Ünlüové oblíbeným cílem bohatých Keňanů a hlavně cizinců.

„Na horním patře se konala soutěž pro děti ve vaření. Bylo tam proto mnoho lidí, kteří by tam normálně nepřišli. Byla tam i spousta mých kolegů, kteří pracují pro OSN nebo ambasády,“ řekla Radiožurnálu Ünlüová.

Mezi mrtvými jsou i členové rodiny keňského prezidenta Uhura Kenyatty, nejméně dva Francouzi a dva Kanaďané. Zranění jsou i občané Británie a Spojených států. Při atentátu zahynulo i několik dětí, protože v nákupním centru právě probíhal dětský den.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta vyjádřil soustrast rodinám obětí. „Moje vláda je připravena chránit naši zemi před jakoukoli vnitřní i vnější hrozbou. Vyzývám všechny Keňany k jednotě a k tomu, aby překonali tuto temnou chvíli,“ řekl prezident Kenyatta.

Keni vyjádřil svou soustrast americký prezident Barack Obama. Zdůraznil, že bude zemi dál podporovat v boji proti terorismu.

Podle české diplomacie by mezi postiženými neměli být Češi. Do země jezdí naši občané hlavně za Safari, protože Keňa je vyhlášená svými národními parky jako například Masai Mara, Amboseli nebo Tsavo.


Al-Šabáb je militantní islamistické hnutí, napojené na teroristickou síť Al-Káida. Odmítá jiné než náboženské vzdělávání a násilně potlačuje mimo jiné i sledování televize nebo poslouchání hudby v rozhlase. Jeho milice ovládají velkou část Somálska.

Milice Šabáb jsou nejaktivnější v sousedním Somálsku. A právě Keňa patří mezi země, které do Somálska vyslaly vlastní vojenské jednotky, aby tam proti islamistům bojovaly. Jak už islamisté oznámili na sociálních sítích, útoky jsou odvetou za toto angažmá.

Právě v Keni a také v sousední Tanzánii o sobě poprvé výrazně dala vědět teroristická síť Al-Káida. V roce 1998 zaútočila na americké ambasády v Mombasse a Dár es-Salámu.

autoři: ima , Marína Dvořáková , nov
Spustit audio