Tekuté portugalské zlato pijí hlavně místní rybáři a zemědělci. Poctivé domácí mendrohno je prý aspoň 60%
Medronho je portugalský název červeného kulatého ovoce podobného exotickému liči. Roste na stromě, kterému se v Česku říká planika nebo taky jahodový strom, a hlavně na jihu Portugalska ho pěstují ve velkém. V obchodech nebo na trzích tyto plody ale prakticky nenajdete. Vyrábí se z nich totiž typická silná pálenka.
O portugalské ohnivé vodě si v malé taverně povídám s Fernandem, Joaem a Delmarem. Portugalským chlapíkům říkám, že až do nedávna jsem o existenci kořalky z medronha ani netušila.
Strom jako takový znám, protože ho má v erbu španělské hlavní město Madrid. Ve španělštině se totiž medronho řekne téměř stejně „madroňo“. V madridském erbu se na strom drápe medvědice, aby si jeho červené bobulky natrhala.
Podle Fernanda s Delmarem prý medronho pijí v zimě portugalští chlapi na zahřátí už ráno. Smějí se, že někdy si dají i dvě tři skleničky. Běžnější je však medronho pít před obědem jako aperitiv nebo si ho dát po jídle na trávení jako digestiv.
Zaručeně domácí
Zatímco samotné ovoce medronho nemá prakticky žádnou cenu, láhev destilátu stojí kolem 50 eur. Proto téměř celá úroda z medronhových stromů jde v Portugalsku na výrobu pálenky.
Zajímavé je, že do velkoobchodu se destiláty z medronha dostaly až v 21. století. Dříve bobule ručně sbírali lokální pěstitelé a z ovoce soukromě vyráběli kořalku – většinou s 50procentním obsahem alkoholu.
Do obchodů se ovšem dostávala jen zřídka. Běžné bylo koupit si ji přímo od farmářů. Jen málokteří z nich sice měli povolení k výrobě, avšak úřady přivíraly oči ve snaze udržet při životě tuto tradiční portugalskou specialitu.
Okrasa, lék i sladká pochoutka
Delmar říká, že pořádné domácí medronho musí být alespoň 60%. V současné době jsou podle něj dobré palírny zejména tady v regionu Algarve, tedy na jihu Portugalska. Z jedné strany omývá tuto vyhledávanou turistickou oblast Atlantický oceán – najdete tu pěkné pláže – a ve vnitrozemí jsou i lesnatá pohoří.
Jedním ze známých výrobců medronhové pálenky je 5tisícová obec Monchique. Chlapi ale zmiňují i jiné lokality, například Silves nebo pohoří za městem Tavira.
Z medronha se dělají i marmelády a džemy. Bobule prý příznivě působí při chřipce nebo třeba infekcích močových cest. Kulaté načervenalé ovoce má také poměrně vysoký obsah vitamínu C.
Ovoce dozrává v létě, ale museli byste mít více štěstí než já, abyste na něj natrefili v obchodech a vyzkoušeli ho i v jiné než tekuté formě. Když si někdy uděláte výlet na jih Pyrenejského poloostrova, strom medrohna, který nazývají také „jahodový strom“, se vám může poštěstit zahlédnout i v portugalských či španělských parcích a zahradách.
Související
-
Věděli jste, že gin má hlavu, srdce a ocas? V Tallinnu vás naučí, jak si připravit vlastní
Steen a Margit se svým ginem sklízejí úspěchy na mezinárodních soutěžích a zájem je i o jejich malou školu výroby ginu.
-
Kvalita začíná u ovoce, řekli si kdysi v nejstarší švýcarské pálenici a vydali se za ním po kolejích
Typická švýcarská preciznost se může projevit leckde. Dokonce i v harmonické chuti ovocné pálenky z rodinné pálenice Fassbind, jak se přesvědčil Vladimír Kroc.
-
Skotové mají whisky, Rusové vodku a Nizozemci jenever
Holanďan nebo nizozemský gin, tak se přezdívá jeneveru. Tato pálenka s chutí jalovce se těší velké oblibě hlavně v Belgii a v Nizozemsku. V obou zemích má dokonce s...