Svatý Mikuláš byl robustní chlap a muž činu, heretikovi dal dokonce facku, vypráví Otakáro Schmidt
Na Boží hod vánoční poběží v České televizi dokument o svatém Mikuláši. „Od dětství pro nás byl důležitým světcem, takový posel nebes. Jediný svatý, který za dětmi v době adventu, největší temnoty a odříkání, přímo přijde a něco jim dá,“ vysvětluje režisér Otakáro Maria Schmidt. Na filmu pracoval se svou partnerkou Janou Kristinou Studničkovou. Co se o Mikulášovi na své pouti po Sicílii, Itálii a Řecku dozvěděli?
Kdykoli točíme film o nějakém svatém, objeví se v našem životě a pomáhá nám malými drobnostmi, všímá si režisér Otakáro Maria Schmidt
Proč potřebujeme svaté?
To jsem dlouho nevěděl. Ale vždy, když jsme s Janou Kristinou začali dělat film o nějakém svatém, vždycky se objevil. Chtěli jsme třeba natočit sochu Jana Nepomuckého v Padově. Čekali jsme na vyřízení nějakých papírů a najednou se dveře do místnosti otevřely, my sochu natočili – a když konečně přišel povolaný člověk, dveře byly zamčené.
Z Bari jsme zase přivezli homeopatickou dávku vody, která vzlíná z Mikulášových pozůstatků. Náš kamarád s celoživotním ekzémem na noze ji s modlitbou použil – a ekzém do rána zmizel. To jsou věci, kdy si člověk uvědomí, že svatý je prostředníkem k Bohu, Kristu, Otci našemu.
Čtěte také
Kdo byl svatý Mikuláš jako osobnost?
Když jsme začali bádat, překvapilo nás, že to byl velmi razantní muž, nadaný pro spravedlnost, který zažil i věznění. V roce 325 na nikajském sněmu dal dokonce políček heretikovi Arianovi. Biskupem se nestal náhodou: zrovna si putoval něco vyřídit do Myry, dnešního Demre v Turecku, kde zrovna řešili, kdo bude biskup. Jeden z těch, co měli rozhodnout, měl boží vidění: má se jmenovat Mikuláš a bude to prvním kdo ráno vstoupí do chrámu. Tam napochodoval Mikuláš a nádherně to do sebe zapadlo.
Dnes už to není mikulášská nadílka, ale čertovské mecheche.
Otakáro Maria Schmidt
Jaké atributy mu jako světci náleží?
Věhlasnou pověst měl už od začátku. Z dědictví po rodičích vše rozdal chudým, čímž nastartoval pověst rozdávání a zachraňování lidí. Jeho fungování ve světe bylo trojí: obdarovávání, divotvůrce a uzdravovatel a z toho vyplývá uzdravování společnosti. Byl razantní politik, mírumilovný muž činu, na tehdejší dobu i robustní kus chlapa. Vstupoval do státních soudních procesů nespravedlivě obviněných.
Kde se vzala naše trojice Mikuláše s čertem a andělem?
Aspekt čerta vznikl nejspíš z legendy o Mikulášovi na cestě lodí do Jeruzaléma. Ďábel tam nastrčil posedlou ženu, která způsobila rozbouřené moře a rozkol mezi námořníky. Mikuláš její posedlost rozpoznal, ďábla vyhnal a ženu vyléčil. Jeho obraz divotvůrce, který dovede vyhánět ďábla z těla, se prolnul do legend, že má na řetězu čerta. Na Ladových obrázcích je tradičně svázán řetězem a klečí. V dnešní liberální době se to vykloubilo: už to není mikulášská nadílka, ale čertovské mecheche.
Kdo si v dokumentu zahraje svatého Mikuláše? A co je společné české a řecké duši? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Maďarsko se díky Číně má stát bateriovou velmocí. Nemá k tomu ale podmínky a zdroje, míní odbornice
-
Česko 2025: Neměli bychom přemýšlet, jak v každé oblasti vychovat vrstvu nejlepších, říká expertka
-
Měl resort přiznat a zdanit miliardový dar bitcoinů? Úřady odkazují na finanční správu, ta zatím tápe
-
OVĚŘOVNA: Podvodníci zneužívají exministra Prymulu k prodeji ‚zázračného‘ léku. Nachytali se prý i lékaři