„Šmejdi” oprášili staré triky. Důvěřivým seniorům nabízejí předraženou elektřinu nebo plyn

27. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podomní prodej

Falešní kominíci, falešní pokrývači, falešní topenáři… Seznam podvodníků, kteří se objevují u dveří starších lidí a chtějí z nich vyždímat peníze, je opravdu dlouhý a pestrý. Nejčastěji u seniorů zvoní prodejci elektřiny a plynu. Jejich finty bývají dost podobné: většinou zákazníkovi nabídnou drahou a zbytečnou službu.

„Jednou u mě zazvonili dva mládenci. Prý mi poslali dva návrhy smluv s tím, jestli jsem je dostal. Ale řekli, že pokud ne, nevadí, stačí, když jim ukážu fakturu,” vzpomíná sedmdesátník Jiří Boráň z Českých Budějovic.

Nic zlého tehdy netušil. Mladí muži se totiž představili jako prodejci E.ON, přitom pracovali pro téměř neznámou společnost X Energy. Podepsal tedy smlouvu o novém levnějším tarifu a teprve potom si vzal pořádné brýle.

„Zjistil jsem, že jsem asi nalítl,” vzpomíná. Chtěl od smlouvy odstoupit, jenže se zavázal, že když odstoupí, zaplatí penále šest tisíc korun. Obrátil se tedy na Sdružení obrany spotřebitelů, které v Českých Budějovicích vede penzistka Libuše Oulehlová. „Platí se za odběrné místo, chtěli tak od pana Jiřího 12 100 korun, protože se jednalo o dodávku elektřiny a plynu,” upřesňuje.

Čtěte také

Na radu advokátky Jiří Boráň od smlouvy odstoupil a dal podnět na správní řízení na Energetický regulační úřad. Mezitím energetická firma prodala dluh vymahačské firmě a ta vyměřila panu Boráňovi penále. „Vyměřila mi další tři tisíce,” vzpomíná penzista.

Pan Boráň nakonec uspěl. Firma mu napsala, že smlouvu kvůli dobrým vztahům se zákazníkem zruší, když pan Boráň na oplátku stáhne podnět na správní řízení.

autor: ľsm
Spustit audio