Šefčovič: Chci být i v další Evropské komisi. Komunikaci Green Dealu jsme podcenili
Na starosti už měl vyjednávání brexitu, společné nákupy plynu a nově také naplňování Zelené dohody pro Evropu. Slovenský eurokomisař a aktuálně i výkonný místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič je jedním z nejdéle sloužících eurokomisařů – v unijní exekutivě je už 15 let. A v podcastu Bruselské chlebíčky prozrazuje, že by chtěl pokračovat i v dalším funkčním období. „Pokud by byl zájem a prostor, abych pokračoval, jsem připravený ucházet se o důvěru,“ říká Šefčovič.
Nového slovenského eurokomisaře bude navrhovat vláda Roberta Fica. Do svého týmu si ho pak bude vybírat budoucí předsedkyně či předseda Evropské komise. To vše po červnových volbách do Evropského parlamentu.
Pokud se Šefčovič stane staronovým eurokomisařem, zaměřil by se rád na podobná témata jako dosud. „Velmi intenzivně jsem se věnoval průmyslové politice a energetice. Je mi to blízké a rád bychom v tom pokračoval,“ upřesňuje.
Green Deal musí být srozumitelný
Od loňského srpna má na starosti také Zelenou dohodu pro Evropu – tuto agendu převzal po odchodu Franse Timmermanse z Evropské komise.
„Mojí velkou prioritou bylo intenzivně konzultovat se všemi odvětvími průmyslu, která byla nejvíce zasažená zelenou transformací, abychom hledali způsob, jak zajistit investorštější, podnikatelštější přístup k realizaci této Zelené dohody. Protože její cíle dosáhneme jen tehdy, pokud bude mít i pro podnikatele význam a budou chtít investovat,“ vysvětluje Šefčovič.
Evropská komise podle slovenského eurokomisaře v minulosti komunikaci Green Dealu podcenila.
„Bylo to vnímané jako velmi velký soubor velmi složitých byrokratických opatření. Pro lidi to bylo spojeno s tím, že jim chceme říkat, jaký bojler mají mít v garáži, jaké auto jim má parkovat před domem a jakým způsobem se do posledního detailu mají starat o svoje pole,“ uvědomuje si.
Co by za uplynulých patnáct let v Evropské komisi udělal dnes Maroš Šefčovič jinak? Začne Evropská unie kromě plynu nakupovat společně i další suroviny? A jsou vztahy mezi Českem a Slovenskem nenávratně poškozené? Poslechněte si nejnovější epizodu Bruselských chlebíčků.
Související
-
Hodáč: Green Deal konkurenceschopnost EU nezabil. Ale ani nepomáhá
„Dlouho jsme to téma podceňovali a teď se konečně dostalo na stůl,“ říká Ivan Hodáč, který v Bruselu dlouho působil jako tajemník Asociace evropských výrobců automobilů.
-
Kandidátky do eurovoleb: „Správné pořadí“ vítězství i volná kroužkovací kampaň a skryté vzkazy
Autoři podcastu, vybaveni spoustou zákulisních informací, rozebrali nejzajímavější jména a momenty na českých kandidátkách, v kampaních a volebních programech do eurovoleb.
-
Právo veta se v EU zneužívá. Reformy suverenitu států ochrání i bez něj, tvrdí evropští experti
„Jsme si vědomi obav z narušení suverenity, navrhujeme řadu opatření, jak ji chránit,“ ujišťují v nové epizodě Bruselských chlebíčků Daniela Schwarzerová a Olivier Costa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.