Hodáč: Green Deal konkurenceschopnost EU nezabil. Ale ani nepomáhá
Evropská unie ztrácí konkurenceschopnost ve většině oblastí průmyslu. V novém díle podcastu Bruselské chlebíčky o tom mluví Ivan Hodáč, který v Bruselu řadu let působil jako tajemník Asociace evropských výrobců automobilů a pohyboval se i ve filmovém či potravinářském průmyslu. „Dlouho jsme to téma podceňovali a teď se konečně dostalo na stůl. Nemůže za to ale jen poslední Evropská komise, to bych jí křivdil,“ dodává.
Důvodů, proč Evropa konkurenceschopnost ztrácí, je podle Ivana Hodáče celá řada. „Je to především velice komplikovaný regulační rámec – hodně byrokracie, kterou nevidíme ve Spojených státech ani v Číně. Tady je těch regulací prostě moc,“ říká. Evropa podle něho zaostává také v inovacích či vzdělávání.
Roli hrají i legislativy v rámci Green Dealu, jehož cílem je dosáhnout od poloviny století klimaticky neutrální Evropy. „Nešel bych tak daleko, že konkurenceschopnost zabil Green Deal. To myslím není pravda. Ale v každém případě tomu nepomohl,“ poznamenává.
Nikdy ne hlavou proti zdi
Ivan Hodáč v Bruselských chlebíčcích mluví také o svém dlouholetém působení v lobbingu. Úspěšný lobbista musí podle něho umět dosahovat konsenzu, musí být komunikativní a flexibilní. „Je to schopnost vycházet s lidmi. Nikam se nedostanu, když půjdu hlavou proti zdi,“ vysvětluje a zdůrazňuje, že lobbing není práce pro introverty.
„Pořád jsou nějaké večeře, společenské akce. Hrál jsem s lidmi z Evropské komise a parlamentu golf, tenis, bridž a tak dále. Ale nikdy jsem nikomu nedal nějakou obálku. To neexistovalo,“ přibližuje Ivan Hodáč svoji zkušenost.
Kterým oborům se v Evropské unii stále ještě daří? A co pro evropský průmysl mohou znamenat červnové volby do Evropského parlamentu? Poslechněte si nejnovější epizodu podcastu Bruselské chlebíčky.
Související
-
Reformy, nebo smrt. Jednotný unijní trh se musí změnit, jinak bude mrtvý
Bývalý italský premiér Enrico Letta dostal od EU pověření připravit návrhy reforem jednotného evropského trhu. Co bude v jeho zprávě pro dubnovou mimořádnou Evropskou radu?
-
Politické momentum energie z jádra. V EU zůstává kontroverzní, ale projaderné země jsou hlasitější
Pod bruselským Atomiem se konal historicky první jaderný summit. Ne všechny země ovšem sdílí nyní převažující jaderný optimismus, který opanoval Evropskou unii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.