S lidmi, kteří mě udali, jsem musela vycházet, vzpomíná pamětnice odsunu sudetských Němců
„Dostala jsem facku a spadla jsem ze schodů. A tím pro mě začal strach, že je tu někdo, kdo nám ubližuje,“ vypráví rodačka ze Šumavy a pamětnice odsunu sudetských Němců Sieglinde Králíková. Do rodné Lenory se vrátila, začala chodit do české školy a později do práce. „Kolikrát jsem si říkala – když dostaneš z jedné strany, nastav druhou tvář. Ale bylo to strašně těžké,“ vzpomíná zdravotní sestra, která dnes organizuje přeshraniční setkávání. „Navazují se krásná přátelství.“
Související
-
Nedaleko Bodamského jezera leží Nový Jablonec. S tím českým ho pojí víc než jen jméno
Každý, kdo opouští svůj rodný kraj, si s sebou bere i kus domova. Stejně jako ti, kdo po válce přesídlili z Československa do Nového Jablonce v Bavorsku.
-
Pavel Kosatík o historickém pozadí filmu Krajina ve stínu: Nepotrestali jsme konkrétní viníky
„Film mě hodně zaujal. Je důležitý a dobře udělaný,“ charakterizuje historik a spisovatel snímek Bohdana Slámy Krajina ve stínu, který se inspiroval masakrem z května 1945
-
Padevět: Sudetoněmecký spolek je dnes spíš o folklóru, zato čeští politici odsun Němců zneužívají
Padevět vysvětluje, že masakry organizoval stát, který je zároveň následně i vyšetřoval. Pachatelé byli odsouzeni, ale po únoru 1948 většinou propuštěni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.