Ruská klientela se do Varů jen tak nevrátí, říká hejtman Kulhánek. Jak budou fungovat uprchlická centra?

Ve všech krajích v Česku vzniknou do několika dnů asistenční centra na pomoc Ukrajincům. Uprchlíci se v nich po příjezdu do země zaregistrují a získají ubytování a další humanitární pomoc. Po jednání Ústředního krizového štábu to oznámil jeho předseda a ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN. Centra mají být prvním místem, které Ukrajinci po příjezdu do Česka navštíví. Jak se na uprchlickou vlnu připravují v Karlovarském kraji, přibližuje hejtman Petr Kulhánek.

V karlovarské multifunkční KV Aréně už od neděle vše připravují na to, aby mohli v úterý večer obsloužit první uprchlíky – od prvotní registrace přes nabídku ubytování, vyřízení agendy s Policií ČR, s cizineckou policií a odborem migrační politiky po sjednání zdravotního pojištění a registraci na úřadu práce kvůli dávkám základní hmotné nouze, příspěvku na bydlení i okamžité peněžité pomoci.

„Výhoda toho, že se všechny administrativní věci vyřídí v jednom bodě, může prospět úplně všem,“ shrnuje hejtman Karlovarského kraje za hnutí STAN Petr Kulhánek, jehož rodina se rozhodla nabídnout ukrajinským uprchlíkům bez ubytování prostory ve svém rodinném domě.

„Pokud se k tomuto kroku odhodlá každý, může být myslím kapacita ubytování v Karlovarském kraji obrovská,“ říká k tomu.

Kraj nabídne až 4 tisíce ubytovacích míst

Podle ministra Rakušana zatím většina nově příchozích Ukrajinců využívá soukromého ubytování skrze své příbuzné, známé nebo místní kontakty. Až se tyto kapacity naplní, je kraj podle Kulhánka připraven nabídnout k dispozici volná ubytovací zařízení.

Čtěte také

„Zatím jsme s krajskými kapacitami někde na čísle 2100, ale předpokládám, že k tomu přibydou kapacity z regionů, takže se budeme pohybovat někde na úrovni 3500 až 4000 míst,“ vypočítává hejtman. Při masivní migrační vlně je kraj podle Kulhánka připraven pro nouzové ubytování nabídnout k dispozici tělocvičny, stadiony, haly a další velkokapacitní objekty.

Rusové Vary opustili už během pandemie

Karlovy Vary jsou spojovány s ruskou klientelou, ta ovšem město opustila už na začátku pandemie. S opadnutím poslední omicronové vlny sice místní podnikatelé očekávali její návrat, válka na Ukrajině ale s velkou pravděpodobností znamená, že ruská klientela se do Karlových Varů jen tak nevrátí, konstatuje Petr Kulhánek.

Vyvrací tak obavy z případné konfrontace ruských návštěvníků s ukrajinskými uprchlíky.

autoři: Jan Pokorný , and
Spustit audio

Související