Na hranice míří 50 českých policistů. „Jedná se o stabilní tým, jsou to profesionálové,“ říká Vít Rakušan

1. březen 2022

Česká republika posílá na žádost slovenské policie na ukrajinsko-slovenskou hranici 50 policistů. Jejich úkolem bude pomáhat s registrací osob překračujících hranici. „Prvotní je pomoc Slovensku. Ale i pro nás může být výhodné, že budeme mít v předstihnu představu, kolik lidí překračuje slovensko-ukrajinskou hranici a bude posléze mířit do České republiky,“ vysvětluje ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Čtěte také

Slovenská strana měla podle Víta Rakušana o české policisty velký zájem. „Se Slováky máme k sobě blízko jazykově, není tam problém v žádném zadávání úkolů. Čeští policisté mají i zkušenost s účastí na různých policejních misích mimo území naší země.“

Zatím se nedá říci, jak dlouho bude skupina padesáti českých policistů na místě. „Jsou připraveni zůstat po dobu nezbytně nutnou, kdyby se ukázalo, že je jejich účast nebo přítomnost na Slovensku vyžadována po delší dobu, tak určitě vedení policie bude operativně reagovat a případně přijde s nějakou rotací. Ale teď se jedná o stabilní tým, který počítá s dlouhodobějším nasazením,“ dodává Vít Rakušan.

autoři: Jan Pokorný , vma
Spustit audio

Související