„Nevědí, kdy se vrátí domů a jestli své muže ještě uvidí.“ Dobrovolníci Radim a Michaela přivezli z Ukrajiny dva autobusy uprchlíků
Radim Kupec a Michaela Plesarová jsou dalšími z řady těch, kteří se vypravili na Ukrajinu, aby pomohli tamním ženám a dětem dostat se do bezpečí. Pro své známé z ukrajinské Koločavy vypravili pod hlavičkou charitativní organizace PřesHranice dva autobusy. Lucie Výborná a Tomáš Černý je zastihli během zpáteční cesty, která měla cíl v Hluboké nad Vltavou.
V prvním autobuse dopravili 45 lidí, v tom druhém teď ještě sedí 17 dětí. Oba autobusy jedou do Hluboké nad Vltavou. „Podařilo se nám sehnat ubytování, takže budou pohromadě, což je super,“ popisuje Michaela Plesarová.
Čtěte také
Hluboká nad Vltavou má partnerské město s Koločavou. „Věděli jsme, kam je povezeme, ještě než jsme startovali na Ukrajinu,“ dodává Radim Kupec.
Některé děti mají tablety, hrají hry, dívají se na videa, skládají panáčky ze stavebnic.
„Děti to nevnímají, horší je to s matkami, které dokud jsou pod tlakem a stresem, tak jim to nedochází. V momentě, kdy přijely, tak se začaly hroutit,“ vysvětluje Michaela.
Upozorňuje také, že nikdo z nich neví, kdy se vrátí domů a jestli své muže ještě uvidí. Ti totiž mají povolávací rozkazy a čekají, kdy nastoupit. „Je to hrozná situace,“ dodává.
Související
-
O uprchlících a české pomoci Ukrajině
Na Ukrajinu dorazil další vojenský materiál vyslaný z Česka. Těžké boje v ukrajinských městech vyhánějí čím dal víc lidí. Jaké jsou scénáře války?
-
Pátý den války na Ukrajině. Jak dopadnou mírová jednání ve stínu jaderné hrozby?
Už pátý den se bojuje na Ukrajině. Kam se dostaly ruské jednotky? Jak se brání Kyjev? Jaké jsou osudy lidí, kteří ze země utíkají a jak jim Češi pomáhají?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.