Ruce, roušky a rozestupy. Jaká pravidla budou platit ve volebních místnostech?
Už za několik málo hodin se po celém Česku otevřou volební místnosti. Voliči rozhodnou o tom, kdo zasedne ve vedení krajů a kdo bude ve třetině Senátu. Podoba voleb je ale letos jiná – zvýšená hygienická opatření budou muset dodržovat jak voliči, tak taky členové volebních komisí. Na co se tedy před vstupem do volební místnosti připravit? A jak vlastně správně hlasovat?
Volební místnosti jsou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.
Čtěte také
Členové volebních komisí musí mít zakrytá ústa a nos a budou mít taky rukavice. Kromě toho mají průběžně dezinfikovat pracovní plochy, tužky a prostor mezi plentami. A jaká pravidla by měli dodržovat voliči?
„Do místnosti vstupuje volič s rouškou, kterou sundává jenom na vyzvání volební komise na nezbytně nutnou dobu kvůli identifikaci. Při vstupu do volební místnosti by si měl vydezinfikovat ruce. Voliči by měli také být ohleduplní a dodržovat rozestupy mezi sebou a mezi volební komisí,“ přibližuje Klára Dlubalová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
Jak správně upravit volební lístky?
- Hlasovací lístky měli voliči mít ve schránkách nejpozději v úterý 29. září. Ve volebních místnostech budou sady volebních lístků také na vyžádání k dispozici.
- Aby byly hlasovací lístky platné, musí být na předepsaném tiskopise, nesmí být přetržené a musí být vložené do úřední obálky.
- Volič může do obálky vložit pouze jeden hlasovací lístek.
Senátní volby:
- Volič vloží do žluté obálky jeden hlasovací lístek se jménem vybraného kandidáta.
Krajské volby:
- Volič vloží do šedé obálky hlasovací lístek strany či hnutí, pro které se rozhodl hlasovat.
- Na lístku může navíc udělit až čtyřem vybraným kandidátům preferenční hlas, a to zakroužkováním jejich pořadového čísla na hlasovacím lístku.
Čtěte také
Někteří voliči mohli svůj hlas odevzdat už ve středu a ve čtvrtek. Tuto možnost měli voliči, kteří jsou kvůli nemoci Covid-19 v karanténě nebo v izolaci. Ve středu na takzvaných drive-in stanovištích volilo z aut skoro 3 700 voličů.
Ve čtvrtek pak mohli volit klienti v domovech pro seniory, které jsou kvůli koronaviru uzavřené. Lidé v karanténě mohli taky požádat o to, aby jim volební komise přinesla přenosnou urnu. Ti, kteří se ale dostanou do karantény nebo izolace přímo během voleb, svůj hlas odevzdat nemůžou.
Související
-
Volby 2020 jdou do finále. Co rozhodne o vítězi?
Co když senioři nepřijdou k volbám? Moderátor Jan Bumba se ve třetí předvolební debatě Radiožurnálu a Plusu ptal předních komentátorů a politologů.
-
Krajské volby 2020: Od dopravy po nemocnice. Co trápí Čechy v jednotlivých regionech?
Necelé tři týdny před volbami představuje Radiožurnál témata, která mohou rozhodnout o vítězství v jednotlivých krajích. Poslouchejte každý den krátce po 13. hodině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdyby jednací řád nebyl, to byste teprve koukali, říká o parlamentních obstrukcích exministryně Buzková
-
Komunikuji s Motoristy i některými lidmi z ANO. Kandidovat kamkoliv ale neplánuji, říká Zahradil
-
SPD spojuje síly se Svobodnými, Trikolorou a PRO. ‚Vetší problém to může být pro ANO,‘ říká Charvát
-
Postoj Coventryové k návratu Ruska na olympiádu bude otevřenější než u lidí z Evropy, říká Kumpošt