Rozhovor s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem o neštěstí v Afghánistánu, možném časovém posunu informace i jistém skeptickém phledu na výsledek poslání naší jednotky v Afghánistánu; názory na majetkové vyrovnání s církví i regulační poplatky ve zdravotnictví
V úterý opozice odsunula projednávání majetkového vyrovnání se s církvemi, ve středu se jí nepodařilo svrhnout českou vládu, ovšem zároveň také přispěla k vyslání dalších českých vojáků do Afghánistánu, a to ve chvíli, kdy byl v afghánské provincii Lógar zabit český voják a další čtyři těžce zraněni. Týden byl tedy nabyt událostmi, a to ještě ani zdaleka není u konce. V tuto chvíli začíná také Dvacet minut Radiožurnálu, dobrý podvečer vám přeje Martin Veselovský. Dnes je mým hostem předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek. Dobrý den, pane předsedo.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Dobrý den.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Vy jste věděli ve středu, pane předsedo, vy a vaši poslanci, v momentě, kdy se hlasovalo o vyslání další jednotky do Afghánistánu, že je tam další mrtvý voják a jsou další zranění?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Ne, tak to jsme vůbec nevěděli, a přiznám se, že tak trošku budeme chtít určitou reakci, vyjádření vlády na toto téma, protože já si myslím, že pokud to vláda věděla, a ten souběh těch okolností, těch časů je tak trošku zvláštní, protože prostě k té havárii nebo k tomu neštěstí došlo několik hodin před hlasováním, tak nám to měli otevřeně říct.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Z vašich poslanců dvanáct hlasovalo pro vyslání jednotky, sám vy jste se zdržel. Kdybyste to věděli, tak by to změnilo váš pohled na tu věc?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak do určité míry, já nechci mluvit za jednotlivé poslance, protože tohle bylo ... tohle jsme nechali na jednotlivých poslancích toto hlasování, nebrali jsme to jako závaznou věc, je to národněbezpečnostní záležitost, tak nemůžu mluvit samozřejmě za ně, ale myslím si, že řada z nich by o tom asi uvažovala trošku jinak a hlavně to chtělo určitý odstup, to znamená, jestli to vláda věděla, a to by bylo dobré říct skutečně pravdu, jestli to ...
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Co by se změnilo, kdyby se ukázalo, že to vláda věděla?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Jestli to věděla, tak to hlasování měla odložit třeba do úterka, uvažovat o těch věcech znova a s chladnou hlavou. Nemyslím si, že by se něco podstatného změnilo, ale prostě tohle, pokud bylo tak, že to vláda věděla, nebo řekněme, předseda vlády a ministryně obrany a možná někteří další činitelé vlády, tak to měla říct. Prostě mělo by se hrát vždycky s otevřenými kartami v těchto otázkách.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Pane předsedo Paroubku, mění z vašeho pohledu nebo z pohledu sociální demokracie ten druhý mrtvý na afghánském bojišti a ti další těžce zranění pohled na to, jestli by Česko mělo vysílat vojáky do zahraničí, nebo ne?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak podívejte, pane redaktore, vy jste určitě četl to mé vystoupení nebo dokonce slyšel v té Poslanecké sněmovně, kdy já jsem skeptický k vysílání operací tohoto charakteru našich vojáků, co to přinese, mám na mysli tedy konkrétně v případě Afghánistánu a konkrétně pokud jde o poslání této jednotky, která tam je vyslána.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Jen řekněme, že ona ochraňuje ten rekonstrukční tým, který působí v provincii Lógar.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
O tu mně nejde o tu jednotku, která tam je, to můžu mít také jisté výhrady, ale to je jiné téma. Ta je ještě v poměrně bezpečných podmínkách, ale tu novou jednotku, co tam je vyslána na základě rozhodnutí Poslanecké sněmovny z tohoto týdne, tak ta jde do velmi rizikových podmínek, a obávám se, že tam mohou být ztráty vyšší, a já jsem, abych nezdržoval příliš, tak jsem si vypomohl vyjádřením jednoho velkého francouzského státníka, vlastně dvou, ale ten jeden citát řeknu: "Na bodácích se dlouho nedá sedět." Podle mého názoru tady musí být nějaká vize, představa, jak ty věci v Afghánistánu řešit nejen vojensky, protože dvě nejefektivnější vojenské mašinérie možná v dějinách, ale určitě jedny z nejefektivnějších v dějinách moderního světa, britské impérium a koneckonců i ruská říše nebo sovětská říše, nedokázaly zvítězit vojensky v Afghánistánu. Tady jde asi o nějaké širší řešení. To znamená, já to jenom velice zkrátím, to je velice hluboký problém a potřebuje asi detailní debatu. Já bych to jenom řekl asi tak, tam, kde se podaří uzavřít určitou oblast, myslím zpacifikovat určitou oblast, zkrátka vyhnat odtamtud rebely, no, tak je potřeba jim něco nabídnout v té oblasti, rozvoj, pomoc, pokud to nebude nabídnuto, tak si myslím, že tam ti rebelové proniknou zanedlouho znovu.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Říká zatím ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu 1 předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek. Jsou podle vašeho názoru, a teď se odkazuji na vaše vyjádření pro agenturu ČTK, rizika spojená s vysíláním vojenských jednotek do oblasti, jako je Afghánistán, v současné době vyšší než například za doby, kdy vy jste byl premiérem české vlády?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak určitě ano, to bych nepovažoval tak úplně za rozhodující, pokud jde o Lógar, kde jsou o něco vyšší, ale pořád je to ještě poměrně komfortní s tím rizikem, které ponese ta nová jednotka. A to si myslím, že už je i riziko potom politické, a já se domnívám, že aspoň já jako předseda sociální demokracie si musím velice rozmýšlet každý takový krok, a já jsem také řekl v závěru toho svého vystoupení, že to může ... že se také může stát, že zřejmě za těchto podmínek by to byla také poslední ... by to byl také poslední souhlas, který jsme vyjádřili s takto pojatou misí v zahraničí.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Je možné, že by se sociální demokracie k případnému dalšímu hlasování o vysílání nějaké další jednotky do zahraničí postavila tak, že by zavázala svůj poslanecký klub usnesením k jednotnému hlasování?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
To si v tuhle chvíli neumím představit, ale já jsem, pane redaktore, se snažil naznačit, že jsou rozdíly v těch misích. Něco jiného je třeba naše mise v Kosovu a něco jiného je velmi rizikový podnik, který se teď vede tak trošku v cizích službách v Afghánistánu.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Já se snažím, pane předsedo, dobrat toho, jaké je kritérium české sociální demokracie, která z těch misí už je příliš nebezpečná, ať už z politického nebo čistě vojenského hlediska.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
To je ta nová mise, kdy ti vojáci jdou do velmi rizikových bojových podmínek, a myslím si, že je to riziko, které je, z mého hlediska aspoň, nepřiměřené, nicméně dvanáct mých kolegů to posoudilo trošku jinak a možná, že na to mají dobrý názor. Já v tuhle chvíli nevím. Zkrátka po půl roce, po tři čtvrtě roce ty věci vyhodnotíme a uvidí se, kdo měl pravdu.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Vy jste zmínil Kosova, na schůzce v makedonském Ohridu, na schůzce šéfů států střední a jihovýchodní Evropy prezident Václav Klaus vyslovil jasný názor, že by Česká republika neměla uznávat Kosovo jako samostatný stát. Souhlasíte s ním?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak v zásadě s ním souhlasím a myslím, že je to i názor sociální demokracie, který jsme jasně vyjádřili.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
A když se podíváme na tu věc z druhého pohledu, prezident Václav Klaus v tuto chvíli vyjadřuje poněkud jiný pohled na věc, než vyjadřuje vláda České republiky, minimálně v prohlášení ministra zahraničí či svého předsedy vlády Mirka Topolánka, protože vláda říká, že je spíše pro Kosovo uznat.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak víte, pan prezident určitě vyjádřil, tak jako v mnoha jiných případech, především svůj názor, to je zřejmé. Já tady nechci meditovat o tom, do jaké míry by to mělo být v souladu se zahraniční politikou vlády, to je v podstatě věc vlády v tuhle chvíli, ale já si myslím, že v té vládě ty poměry sil v této otázce nejsou tak úplně jasné, a proto prezident se mohl vyjádřit takto poměrně jasně. Já myslím, že je to spíš v té vládě, aspoň určitě máte podobné informace, tak půl na půl.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
To znamená, že možná i ve vaší vládě někdy v roce 2005 to bylo půl na půl, protože pokud si dobře vzpomínám a asi i posluchači si vzpomenou, tak vy jste tehdy, dá se říct, vyhrozil prezidentu Václavu Klausovi, že pokud bude prezentovat jinou zahraniční politiku, než je oficiální vládní, v zahraničí, tak mu snad zakážete zahraniční cesty.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
To bylo trošku jinak. Ta vláda byla jednotná, pokud jde o pojetí zahraniční politiky, a pan prezident měl jiné pojetí, takže tady za formulaci zahraniční politiky odpovídá vláda, to je jednoznačné, a pan prezident tedy v tomto případě, kdy není definitivní stanovisko vlády, no, tak určitě je kryt minimálně polovinou názorů nebo názorů poloviny členů vlády, takže on je v jiné situaci, než byl v tom roce 2005.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Teď je to legitimní, jeho postoj?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Teď mu nemůžu nic ... nikdo nic vyčítat, respektive polovina členů vlády mu to sice může vyčítat, ale stejně tak on jim může říct: No, tak se dohodněte.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Když by celá věd dopadla tak, že by česká vláda, respektive Česká republika uznala nezávislost Kosova, tak jaké to z vašeho pohledu bude mít pro Česko důsledky?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak pro Česko to nemá žádné fatální důsledky, bych řekl, kromě určité morální kocoviny, kterou to zcela nepochybně přinese. Nicméně pro toho našeho nejbližšího spojence, kterým je Slovensko, to určité důsledky mít může, protože slovenská politika tak nebo onak je tedy politikou státu, který je nástupnickým státem, jedním ze dvou nástupnických států Československé republiky, a za druhé, on je vlastně do značné míry výsledkem Trianonské smlouvy mezi vítěznými státy po první světové válce a Maďarskem. No, a na jižním Slovensku je maďarská menšina, takže v situaci, kdy je v Maďarsku rozumná vláda, což zcela nepochybně Gyurcsányho vláda je, tak to není žádný problém, ale pokud přijde nacionalistická vláda, a zatím ten vývoj politiky v Maďarsku, včetně vývoje volebních preferencí, je takový, že to lze předpokládat, dokonce v kratší době, nežli se nám třeba zdá, protože v Maďarsku je vlastně vládní krize v tuto chvíli, no, tak to může přinést české politice a zejména slovenské politice jisté problémy.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Rozumím tomu správně, že kdybychom celé to téma trochu přitáhli za vlasy, že by příklad Kosova coby odtržené nezávislé provincie mohl vést nakonec k pokusům o revizi Trianonu?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Já si myslím, že v určitých kruzích v maďarské společnosti to může být téma, a to je pro nás téma velice nepříjemné a velice nepříjemné téma pro našeho nejbližšího spojence, a každý český politik, pokud chce být trošku státníkem, tak musí taky hledět za roh.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Jen připomínám pro posluchače Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu, že hostem dnešních Dvaceti minut je předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek. Pojďme, pane předsedo, ještě na chvíli zpátky k úternímu hlasování o návrhu zákona, kterým by mělo dojít k majetkovému vyrovnání se s církvemi. Když ocituji vyjádření předsedy Strany zelených Martina Bursíka pro Českou televizi, tak on říkal, že při hlasování o majetkovém vyrovnání se domluvil váš spolustraník Jaroslav Tvrdík s Vlastimil Tlustým a domluvili onu rebelii tří poslanců ODS, díky které nakonec ten zákon je odsunut až, řekněme, na příští týden. Můžete to potvrdit, že to tak bylo?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
No, tak podívejte, to by pan Bursík věděl víc, než vím v tuhle chvíli já a nejen v tuhle chvíli, já to prostě můžu vyloučit. Vím, že to tak nebylo. Myslím si, že pan Tlustý je dostatečně kvalifikovaný politik, aby věděl to, co dělá. Já dokonce i chápu jeho přístup k té věci, který je poměrně blízký tomu mému pohledu, takže to není žádné stanovisko, které by spadlo z nebe a které by snad bylo vymodleno lobbyistou, ať se jmenuje František Vocásek nebo nějak jinak, já to prostě vylučuju, a to si někdo zjednodušuje situaci. A myslím si, že pan Bursík spíš by měl říci, že ... nebo spíš by si měl připustit, že je chybou se pouštět do podobných akcí, jako je tato, to znamená předkládat takovýto zásadní zákon, který bude platit dvě generace nebo má platit dvě generace, bez dohody aspoň s tou nejvýznamnější stranou opozice. Tak jestli tedy komunisté, řekněme, jsou proti takovémuto zákonu a priori, tak my jsme neřekli, že jsme proti řešení restitučních nároků církví, zejména církve římskokatolické, ale potřebujeme o těch věcech jednat a potřebujeme si některé věci ujasnit a potřebujeme také a chceme některé věci řešit jinak, ale s námi nikdo nejedná.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Tak měli jste prostor, minimálně poté, co by se podařilo i přes hlasy pana Tlustého, Ranince a Schwippela dostat zákon do výborů Poslanecké sněmovny, tak tam by byl prostor o tom jednat.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Já vím, že to je teoreticky možné, ale ta koncepce zákona, tak jak je předložen ten zákon, ten návrh zákona, tak je prostě podle nás chybná. My jsme předložili vlastní variantu řešení, a ta myslím, že je veřejnosti známa.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
To znamená, že ten krok, který požadoval Vlastimil Tlustý, aby ten návrh zákona byl v důvodové zprávě doplněn o buď soupis, nebo alespoň o, řekněme, výpočet, pomocí kterého se došlo k tomu, že ta náhrada za část majetku je třiaosmdesát miliard, rozprostřena do šedesáti let na dvě stě sedmdesát miliard i s úroky, že to vás neuspokojí? Mimochodem viděl jste to už, čím to bylo doplněno ministry zemědělství a kultury?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak zatím jsem to neviděl, víte, já jsem tam dostal při tom projednávání tohoto bodu několik protichůdných informací. Když jsem se na tohle to ptal, že to je jedna z otázek, kterou tedy vznáším v tom svém úvodním projevu za náš klub, tak mně bylo řečeno, že samozřejmě takový seznam je a to vyčíslení že existuje, pak během toho projednávání jsem se dozvěděl něco jiného, že to číslo je výsledkem jakési politické dohody, jednak koalice a také s církví. No, a pak jsem slyšel, že nějaký seznam může být předložen. Ten seznam je dokonce bez katastrálních čísel, bez těch údajů, které bychom chtěli, to znamená, kdy došlo k restituci, jestli to bylo skutečně do toho pětadvacátého února nebo po pětadvacátém únoru čtyřicet osm, to znamená od pětadvacátého února čtyřicet osm třeba do sedmnáctého listopadu osmdesát devět, nebo jestli to bylo v čase předcházejícím tento termín, nebo dokonce za časů Josefa II., takže to je seznam, který, pokud postrádá tyto, řekněme, údaje, tak pro nás nemá žádný velký význam.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
A v tom případě tedy poté, co v úterý ho pravděpodobně vláda znovu předloží ten návrh zákona, tak opět sociální demokraté budou hlasovat proti němu?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že pokud se nezmění koncepce tohoto zákona velmi závažným způsobem, velmi zásadním způsobem, tak ho nepodpoříme.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Je nějaká možnost, že by, pokud by zůstala ta koncepce třiaosmdesát miliard na šedesát let, třetina majetku plus dvacet let nějaká sestupná platba na platy duchovním, že by za takových okolností sociální demokraté podpořili ten zákon o majetkovém vyrovnání se s církvemi?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak podívejte, v koncepci tohoto zákona si myslím, že to není možné, o té částce pochybujeme. Koneckonců je zveřejněno také to, že před třemi lety by byly církve souhlasily s částkou padesáti miliard, dneska ta částka je podstatně vyšší, vlastně se jedná v souhrnu o částku tři sta miliard korun, protože já nemůžu přijmout tu argumentaci, že se vlastně jedná jenom o osmdesát tři miliard, protože ta cena peněz tady nějaká je, a ty peníze prostě zatíží v těch šedesáti příštích letech státní rozpočet.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Tak jenom pro přesnost, dvě stě sedmdesát miliard s těmi úroky.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Já vím, ale ty restituce naturální, to je dalších nějakých čtyřicet padesát miliard, čili já říkám tři sta miliard.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Zeptám se ještě jinak, poslední otázka k tomuto tématu, pokud zákon v této podobě, ať už s tím doplňkem, nebo bez něho, projde Poslaneckou sněmovnou a vůbec celým zákonodárným sborem a bude platit, tak bude se sociální demokracie po případných vyhraných volbách změnit tuto konstrukci, anebo to bude brát jako danost?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak my jsme to řekli už veřejně před časem, zhruba před dvěma měsíci, vlastně týden před prezidentskou volbou, takže to je náš závazek vůči občanům, takže pokud bude tato chybná koncepce tohoto zákona přetrvávat, tak my to budeme měnit. To je zcela nepochybné, a to, pane redaktore, já to řeknu úplně otevřeně, to je pro nás věc zásadní, my chceme některé věci řešit velmi rychle, to znamená vydání tedy toho pozemkového majetku zejména obcím, tak aby se tam mohlo ... mohla řada projektů v rámci obcí a měst českých a moravských uskutečnit, ale tento zákon je pro nás nepřijatelný a já vím, že tento návrh zákona je nepřijatelný také pro zdrcující většinu českých občanů.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Jiří Paroubek, předseda České strany sociálně demokratické, hostem dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu. A ještě úplně poslední téma, sociální demokracie dnes opět zdvihá téma regulačních poplatků ve zdravotnictví. Je to, řekněme, standardní postup, anebo to téma nějak posouváte? Vymysleli jste postup, jakým způsobem to téma ovlivnit?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Tak to myslím, že nevymyslíme asi něco nového, jde o to, že my chceme jednak navrhnout to, aby byly zrušeny jako celek nebo v celku tyto poplatky všechny, bez náhrady, když to řeknu takhle. A druhou variantu máme připravenu tu, kterou prezentuje dnes stínový ministr zdravotnictví David Rath, to znamená, že tedy to bude na takovém základě, řekněme, s respektováním sociálního ohledu, to znamená tak, aby to vycházelo vstříc některým těm kritikům v rámci vládní koalice, abychom získali podle možnosti větší podporu pro ty naše návrhy, nežli je ten návrh naprosté odmítnutí všeho.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Rozumímli tomu dobře, že by regulační poplatky zůstaly, ale byly by placeny podle nějakého sociálního klíče?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
To já netvrdím, že jenom podle sociálního klíče, ale dám příklad, třeba poplatky v nemocnici, tak aby je nemuseli platit novorozenci, rodičky, zesnulí, respektive pozůstalí po zesnulých, aby je nemuseli platit lidé, kteří přicházejí do nemocnic z domovů důchodců a podobně, mládež vlastně do osmnácti či devatenácti let, takže to je nejen kritérium sociální, ale převážně sociální kritérium.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Tak, jak to říkáte, pane předsedo, tak si takhle z voleje dokážu vzpomenout minimálně na tři lidovce ve sněmovně, kteří by pro takto koncipovanou věc mohli zvednout ruku. Máte to s nimi předjednáno?
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že ta jednání budou probíhat, a já doufám, že se k tomu někdo z nich připojí.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
Takových bylo dnešních Dvacet minut Radiožurnálu s předsedou České strany sociálně demokratické Jiřím Paroubkem. Děkuji, že jste přišel. Na shledanou.
Jiří PAROUBEK; předseda strany /ČSSD/:
Já děkuju a na shledanou.
Martin VESELOVSKÝ; moderátor:
U mikrofonu byl také Martin Veselovský. Přeji vám příjemný podvečer strávený s Českým rozhlasem 1 Radiožurnálem.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zimní stadion, který nevznikl. Havířov zaplatil desítky milionů za projekt bez dotace i dokumentace
-
Kritik o KVIFF: Bartoška by byl spokojený. Vary jsou rozjetý vlak, pokračují dál
-
Otázky a odpovědi: Proč bude europarlament hlasovat o nedůvěře Komisi a zvednou ruku i Češi?
-
PRŮZKUM: Památky na prvním místě. Stát by se měl zaměřit na jejich opravu, o AI v umění ať rozhodnou tvůrci