5 resortů a spravedlivý daňový systém. Šéf ČSSD Jan Hamáček nastiňuje vyjednávání o vládě s ANO

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předvolební speciál Martina Veselovského na téma EU, Jan Hamáček

Hnutí ANO a ČSSD vyjednávají o vládě. Pokud chtějí dospět k dohodě, musí překonat například otázky ohledně zvyšování daní a rozdělení ministerských křesel. Šéf ČSSD Jan Hamáček ve Dvaceti minutách připouští, že pro jeho stranu je důstojných pět rezortů, ohledně daní je nutné do systému vrátit spravedlnost. „Politika je o kompromisu, očekávám, že ho budeme hledat,“ říká Hamáček.

Sociální demokraté chtějí mít nejprve jasno o programu případné vlády s hnutím ANO, pak teprve přijdou na řadu personální otázky. „Za důstojné zastoupení sociální demokracie v této vládě pokládám pět resortů,“ zdůrazňuje.

Resorty pak rozděluje na dvě kategorie – v případě té první jde o naplňování sociálnědemokratického programu, tam patří ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví.

Do druhé kategorie patří silové resorty spojené se střetem zájmů hnutí ANO, což je ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti. „Pokud bychom měli akceptovat, že trestně stíhaná osoba bude ve vládě, tak potřebujeme garance, že celý problém se nepromítne do fungování vlády,“ říká.


Dohoda o společné vládě má být na světě nejpozději do 7. dubna, kdy pokračuje přerušený sociálnědemokratický sjezd. O spolupráci s hnutí ANO ale nakonec rozhodne členská základna ČSSD ve vnitrostranickém referendu.

Program hnutí ANO také podle něj vychází z programu sociální demokracie, a lze tam nalézt hodně průniků. To ale neplatí například na otázku zvyšování daní, což odmítá hnutí ANO. Sociální demokracie zase nechce otevírat nůžky mezi chudými a bohatými.

„Do systému je potřeba vrátit spravedlnost, část peněz, které z Česka odcházejí, tady udržet, použít je buď na investice, nebo abychom zvyšovali životní úroveň občanů,“ uzavírá.

autoři: prh , Jan Moláček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...