Jiří Drahoš: Význam Senátu poslední dobou narůstá

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Drahoš

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš založil spolek Společně pro Česko a na podzim chce kandidovat do Senátu, a to ve volebním obvodě Praha 4 jako nezávislý. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu potvrzuje, že zatím získal příslib podpory Starostů, TOP 09 a lidovců. Vše je ale ve fázi dojednávání.

„Názorově se ztotožňuji s řadou demokratických principů, ale tak jako v prezidentské volbě jsem kandidoval jako nestranický kandidát s vítanou podporou politických stran, tak tady si dovolím zopakovat totéž,“ říká.

Podporu ale zřejmě nezíská od Sociální demokracie, za níž je teď v Senátu pro Prahu 4 Eva Syková. Ta chce své křeslo obhajovat.

K problematickým oblastem na Praze 4 patří některé developerské projekty nebo rekonstrukce metra Budějovická. „To je věc, která znepříjemňuje život celé řadě lidí,“ dodává s tím, že právě tyto problémy chce pomáhat řešit.


Kandidaturu do Senátu oznámili i další neúspěšní prezidentští kandidáti Pavel Fischer, Marek Hilšer a Jiří Hynek

Zároveň nezapomíná na pohled na Senát jako na určitou pojistku demokracie. Jeho důležitost podle něj v poslední době roste.

„Kandidatura do Senátu má vlastně dva pilíře,“ objasňuje s tím, že Senát jako instituce nikdo nemůže jen tak zrušit, navíc přibývá hlasů populistických politiků, kteří volají po jeho zrušení. „Z pohledu populisty když nebude Senát, bude se snáz manipulovat s Poslaneckou sněmovnou,“ uzavírá.

autoři: prh , Jan Moláček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...