Jiří Pospíšil: V ČSSD je vůle jít do vlády. A když začne zlobit, bude v parlamentu nahrazena hlasy SPD

Vláda nemá dělat žádné klíčové kroky – nemá důvěru Poslanecké sněmovny, a tak má být spíše vládou udržovací. Tak hodnotí 100 dní vlády Andreje Babiše předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, podle kterého šéf hnutí ANO musí najít především koaličního partnera a podporu sněmovny. „Pak si může vládnout,“ zdůrazňuje Pospíšil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Hnutí ANO v posledních dnech jedná o vládě se sociální demokracií. A protože jednání by podle Pospíšila mohla skončit dohodou, tak by mohla vzniknout vláda s důvěrou parlamentu.

„Cítím, že v ČSSD je velká vůle jít do vlády s hnutím ANO. Je to i řešení pro stranu, která je v určité krizi a ve které je určité napětí,“ zdůrazňuje.

Ale v případě, že ČSSD bude chtít být samostatnou stranou, pak podle něj Andreji Babišovi velmi rychle přiskočí hlasy pana Okamury. „Ve chvíli, kdy ČSSD začne zlobit, bude v parlamentu nahrazena hlasy SPD,“ nastiňuje.


O demokracii se obávám. Změny, které u nás probíhají, posouvají Českou republiku spíše někam na východ.Jiří Pospíšil

Pokud se sociální demokraté a hnutí ANO nakonec dohodnou, tak by vznikla levicová vláda, která by byla postavená na koaličním partnerovi ČSSD, a potom na podpoře KSČM. „Návrhy, které z vlády půjdou, asi budou převážně levicové,“ míní.

TOP 09 pak chce být aktivní a předkládat vlastní zákony, a k vládním návrhům zákona – pokud budou levicové – předkládat alternativy. „Budeme to striktně posuzovat pohledem našeho programu,“ uzavírá.

autoři: prh , Jan Moláček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?