Pyrotechniku používejte s rozumem. Kupujte tu s českým návodem a k odpalování mějte s sebou lahev s vodou, radí mluvčí hasičů
Některá města kvůli střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zrušila novoroční ohňostroje. Přesto bude na silvestra odpalovat petardy řada lidí. „Setkáváme se s tím, že to lidé používají, jak by neměli, hází to do nějakých nádob, třeba i do kontejnerů, dávají to do míst, aby vyzkoušeli, co to udělá, to je velmi nebezpečné. Tam pak mají práci nejen hasiči, ale třeba i záchranáři,“ varuje mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Pokud se lidé chystají kupovat pyrotechniku, je podle Martina Kavky důležité, aby měla český návod. „Je tam i bezpečnostní upozornění, tzn. jak s ní zacházet,“ upozorňuje.
„Hoří od toho traviny, křoviny, může zapadnout na balkon, kde mají lidé věci, pod osobní auto, to může začít hořet... takže používat to s rozumem. Pokud to musí někdo odpálit, tak na bezpečném místě. Doporučuju vzít si s sebou dvoulitrovou PET lahev s vodou případně na dohašení zbytků pyrotechniky,“ dodává Martin Kavka.
Na jaká místa v Praze se hasiči o silvestru nejvíce soustředí? A jaký byl pro hasiče letošní rok? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Některá města ruší ohňostroje kvůli střelbě v Praze. ‚Výzva Rakušana je populistická,‘ odmítají jiná
Některé obce a města už vyslyšely včerejší výzvu ministra vnitra Víta Rakušana z hnutí STAN a zrušily novoroční ohňostroje. Důvodem je tragédie z minulého týdne.
-
Dělobuch v kategorii F4 je už malý ruční granát, varuje před silovestrovskými oslavami pyrotechnik
Petardy, dělobuchy, rachejtle, malé ohňostroje – zábavní pyrotechnika doprovází konec roku. Jak nebezpečná může být po domácku vyrobená pyrotechnika?
-
Následky zábavní pyrotechniky: Po výbušných poraněních jsme odkázáni na tu nejhrubší chirurgii
Plastičtí chirurgové na Silvestra zachraňují ruce a prsty, kombinace spálenin a střelného poranění ale patří k nejhorším. Strach o ruku znásobuje bolest, myslí si chirurg.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.