Dělobuch v kategorii F4 je už malý ruční granát, varuje pyrotechnik. Jak nakupovat zábavní pyrotechniku?

31. prosinec 2022

Obrazce namalované na temné obloze doprovázené detonacemi, někdy jen záblesky a rány. Tyto efekty patří k oblíbeným součástem oslav příchodu nového roku. Zábavní pyrotechnika se dá celkem snadno sehnat, měla by být bezpečná, ale to neznamená, že nemůže ublížit. Nejen o rizicích spojených s jejím používáním mluvíme s plukovníkem Pavlem Smotlachou, vedoucím speciálních činností Pyrotechnické služby policie.

Na co si má dát pozor ten, kdo se nechce bez rachejtlí, petard nebo malého ohňostroje obejít a chce si něco takového koupit?

Čtěte také

Zábavní pyrotechniku bych kupoval v kamenném obchodě a určitě bych vybíral prodejce, který je spolehlivý, kde vím, že pyrotechnika nebude nějakým způsobem poškozená. A určitě bych koukal na obal, jestli je tam návod k obsluze. A určitě bych vybíral pyrotechniku, kterou zvládnu i zneškodnit. Když už mi selže, tak abych s ní dokázal manipulovat i potom.

Jak nebezpečná může být podomácku vyrobená amatérská pyrotechnika?

Hrozí velké nebezpečí. Shodou okolností jsme nedávno vjížděli na podomácku vyráběné pyrotechniky a s velkým zraněním, takže bych na to dával velký pozor. Není to bezpečné si to doma tvořit a mnohdy stačí blbá jiskra ze statické elektřiny a může dojít k požáru a k fatálním následkům na lidské zdraví.

Co to znamená správná manipulace?

Určitě se zaměřit na to, v jakém prostředí to odpaluji, nestrkat to do nějakých nádob, kdy může vzniknout fragmentovaný efekt. Dělobuch zničí nádobu a střepiny se rozletí do okolí. A může to nejenom poškodit vaše zdraví, ale může to poškodit zdraví i rodiny.

Setkáváte se jako policejní pyrotechnici s nebezpečnějšími typy zábavní pyrotechniky než v minulosti, nebo se to naopak lepší?

Nelepší se to. Setkáváme se s tím častěji, a je to v důsledku toho, že mnohdy přichází na český trh produkty ze zahraničí. A mnohdy to jsou dělobuchy, které mezi lidmi nemají být. Jsou to ty nejvyšší třídy, které jsou nejvíc nebezpečné. Můžeme to přirovnat – třída F4 je prostě už malý ruční granát.

autoři: Vojtěch Bidrman , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová