Proč je spotřeba alkoholu v Česku tak vysoká? „Pivo je levnější než nealko,“ upozorňuje Karel Nešpor

Největší audioportál na českém internetu

Čisté sklo je stejně důležité jako kvalitní pivo | Foto: Alexej Maximov, Český rozhlas, Český rozhlas

Rozhovor s primářem oddělení závislostí pražské Psychiatrické kliniky Karlem Nešporem o tom, jaká je budoucnost záchytných stanic v Česku a proč je v u nás konzumace alkoholu tak vysoká

První protialkoholní záchytná stanice neboli záchytka vznikla v roce 1951 Praze. Otevřel ji známý český lékař a psychiatr Jaroslav Skála, jehož stoleté výročí narození připadá právě na dnešek. Odborníci ale upozorňují, že léčba alkoholismu u nás naráží na rozpadlou síť specializovaných ambulancí, nedostatek odborného personálu a neochotu pojišťoven hradit léčbu.

Opilcům není pomoci

„Za největší objev docenta Skály považuji socioterapeutické kluby, které se rozšířily z Česka do celého východního bloku, do bývalé Jugoslávie a od nich to převzali Italové,“ vysvětluje primář oddělení závislostí pražské Psychiatrické kliniky Karel Nešpor.

Karel Nešpor

Jaroslav Skála jako první na světě otevřel záchytnou stanici. Co se dnes děje s těmito záchytkami a proč se u nás jejich síť neudržuje? „Někteří lidé, kteří o tom rozhodují, si neuvědomují, že opilý člověk v ulicích je problém,“ podotýká.

Policie si dnes podle něj nevezme na triko, aby vzala těžce opilého člověka do vazby, protože by se vystavovala soudnímu sporu. Problémy také mají běžná odborná pracoviště ve zdravotnictví.


Alkoholový průmysl má spoustu peněz, které používá na lobbing

Češi patří k rekordmanům v množství vypitého alkoholu na světě. Proč? „Pivo je levnější než běžné nealkoholické nápoje a cenová politika státu v této oblasti je neprozíravá,“ upozorňuje s tím, že největším problémem je alkohol u dospívajících.

autoři: pdu , prh

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.