Proč je spotřeba alkoholu v Česku tak vysoká? „Pivo je levnější než nealko,“ upozorňuje Karel Nešpor

První protialkoholní záchytná stanice neboli záchytka vznikla v roce 1951 Praze. Otevřel ji známý český lékař a psychiatr Jaroslav Skála, jehož stoleté výročí narození připadá právě na dnešek. Odborníci ale upozorňují, že léčba alkoholismu u nás naráží na rozpadlou síť specializovaných ambulancí, nedostatek odborného personálu a neochotu pojišťoven hradit léčbu.

Opilcům není pomoci

„Za největší objev docenta Skály považuji socioterapeutické kluby, které se rozšířily z Česka do celého východního bloku, do bývalé Jugoslávie a od nich to převzali Italové,“ vysvětluje primář oddělení závislostí pražské Psychiatrické kliniky Karel Nešpor.

Karel Nešpor

Jaroslav Skála jako první na světě otevřel záchytnou stanici. Co se dnes děje s těmito záchytkami a proč se u nás jejich síť neudržuje? „Někteří lidé, kteří o tom rozhodují, si neuvědomují, že opilý člověk v ulicích je problém,“ podotýká.

Policie si dnes podle něj nevezme na triko, aby vzala těžce opilého člověka do vazby, protože by se vystavovala soudnímu sporu. Problémy také mají běžná odborná pracoviště ve zdravotnictví.


Alkoholový průmysl má spoustu peněz, které používá na lobbing

Češi patří k rekordmanům v množství vypitého alkoholu na světě. Proč? „Pivo je levnější než běžné nealkoholické nápoje a cenová politika státu v této oblasti je neprozíravá,“ upozorňuje s tím, že největším problémem je alkohol u dospívajících.

autoři: pdu , prh
Spustit audio

Související