Přezrálé, potlučené, ošklivé. Švédská firma vyrábí džusy z ovoce, které by jinak skončilo na smetišti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na začátku je nevzhledné ovoce nebo zelenina, na konci lákavá láhev poctivé ovocné šťávy

Spousta ovoce a zeleniny skončí v popelnici, přitom zdraví rozhodně neohrožují. Řetězce je vyřadí z prodeje, protože jsou už přezrálé nebo třeba jen mírně poškozené. A i když se takové plody dostanou na pult, málokdo si je vybere a stejně pak skončí v odpadu. Právě na takovéto ovoce a zeleninu se zaměřuje švédská firma Rescued Fruits, která je od potravinářských firem sváží a vyrábí z nich ovocné šťávy. O její fungování se zajímal Jakub Lucký.

Na Food Waste Hackathonu se budou vyvíjet aplikace proti plýtvání jídlem

03620190.jpeg

Lidé nebo restaurace by pomocí aplikace mohly například darovat jídlo, které nespotřebují. Nové mobilní aplikace, které by v Česku zmírnily plýtvání jídlem, se budou snažit vymyslet programátoři, studenti nebo obchodníci zapojení do projektu Food Waste Hackathon, který proběhne ve dnech 21. až 23. dubna v Praze. Vítězný nápad bude mít šanci proniknout na trh.

Všechno začalo v organizaci Mindpark při univerzitě v Lundu, kde vymýšleli, jak naložit s potravinovým odpadem, zejména s ovocem a zeleninou. První nápad vyrábět marmelády sice fungoval, neujal se ale u zákazníků. O rok a půl později se obchodní plán změnil na výrobu šťáv a džusů.

Ovoce, které nikdo nechce

Vcházíme do obrovské chladicí místnosti, kde jsou do dvou a půl metru vystohované krabice plné jablek, ale i citrónů, pomerančů nebo rebarbory.

„Zachraňujeme ovoce od čtyř různých typů firem. Od velkoobchodů, od firem, které dodávají košíky s ovocem do kanceláří, ty mají hodně vráceného ovoce. Spolupracujeme i s potravinářskými firmami, které zpracovávají ovoce nebo zeleninu, od těch můžeme brát skoro vše, co považují za odpad. A pak odebíráme ovoce také přímo od supermarketů.“ říká mi šéf firmy, sympatický padesátník Björn Säwe.

Šťávy dělá firma Rescued Fruits především z jablek, ale zachraňuje i citrusy, mrkev nebo třeba zázvor a červenou řepu

Rybaření v supermarketu

Právě supermarkety jsou přitom největší výzva. „Je to jako rybaření, nikdy nevíte, co ulovíte. To je na tom zajímavé. Každý čtvrtek objedu asi třináct obchodů a odvezu od nich neprodejné ovoce. Dneska toho bylo hodně, takže je auto plné. Řekl bych, že toho může být tak tuna,“ odhaduje Björn.

Často jde například o přezrálé ovoce nebo síťky, ve kterých je jeden kus závadný a už je nikdo nekoupí. Od velkoobchodů chodí ale například i ovoce v navlhlých krabicích, které tak ztratí svou pevnost a nehodí se pro další rozvoz.

Chceme ukázat, že vážit si jídla je normální, říkají spoluzakladatelé organizace Zachraň jídlo

03571826.jpeg

Podle statistik se až třetina vyprodukovaného jídla vyhodí nebo znehodnotí. V Evropě připadá na jednoho člověka dokonce 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla za rok. Proti plýtvání potravinami bojuje také organizace Zachraň jídlo. Její spoluzakladatelé Anna Strejcová a Adam Podhola jsou hrdí především na to, že se za pět let jejich působení stalo z plýtvání jídlem celospolečenské téma.

Úspěch firma Rescued Fruits zaznamenala, když se jí podařilo uzavřít dohodu s velkým švédským supermarketem. Ten jim dodává své ovoce a výsledné šťávy pak prodává pod vlastním značkou.

To nejlepší pro ovoce

Denně v továrně zpracují zhruba jednu až tři tuny ovoce, podle toho, co zrovna přijde. Největší problém je ale lidská práce. „Za ovoce neplatíme, to si nemůžeme dovolit. Když dostaneme ovoce, jako je třeba tahle paleta s jablky, tak jsou to vratky, a pro to byl nějaký důvod. Něco s nimi není v pořádku a my tak musíme každé jablko zkontrolovat ručně,“ vysvětluje šéf firmy.

„Některé na sobě třeba mají nálepky a ty v našem lisu nedělají dobrotu. Musíme je všechny ručně odlepit a na to je potřeba spousta lidí. A lidi znamenají náklady, takže je to vlastně dost drahé,“ připouští. Cena za láhev o objemu tři deci se pohybuje v přepočtu okolo osmdesáti korun. „Naše džusy nejsou nejlevnější, ale jsou to nejlepší – pro ovoce,“ dodává Björn.

autoři: Jakub Lucký , and | zdroj:
Spustit audio