Počet nakažených virem HIV v Česku roste. Lék přitom existuje, stojí ale tisíce korun měsíčně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Virus HIV

Zpočátku většinou nemá žádné výrazné příznaky. Pacienti tak na toto onemocnění mnohdy přijdou až příliš pozdě. Pak už ale může mít fatální následky nejen pro samotného pacienta. Řeč je o nákaze virem HIV. První prosinec patří už tradičně Světovému dni boje proti AIDS

V Česku podle Státního zdravotního ústavu počty nemocných dlouhodobě rostou. Do letošního října se virem HIV nově nakazilo 218 lidí. Česká společnost AIDS pomoc uvádí, že zamezit šíření tohoto onemocnění může hlavně dostatečná prevence. Pokud se nemoc podchytí včas, dají se negativní dopady na život výrazně snížit.

„Přišel jsem na to čirou náhodou, protože jsem onemocněl. Moje doktorka mě začala léčit antibiotiky. Užíval jsem jedny, druhé a žádné samozřejmě nezabíraly. Nevěděla, co se mnou, tak mě poslala na infekční oddělní. Tam se zjistilo, že jsem pozitivní,” popisoval před časem Petr Sobek, který s diagnózou žije už 13 let.


V Česku má virus HIV přes 3100 lidí, dalších asi 700 o svém nakažení neví. V roce 2010 bylo nakažených přibližně 1500 lidí.

Právě to, že onemocnění dlouhou dobu nemá žádné příznaky, je podle České společnosti AIDS pomoc nebezpečné a hrozí, že se na nákazu přijde pozdě. Předseda společnosti Robert Hejzák uvádí, že pomoct může jedině pravidelné testování.

Lidé se můžou obrátit buď na svého praktického lékaře, nebo si zajít do testovacích míst, kde jim vyšetření udělají bezplatně. V případě, že je výsledek pozitivní, měli by pacienti ihned vyhledat specialistu a začít s léčbou.

Prevence proti viru HIV existuje

Na trhu už se objevil lék, který má nákaze virem HIV zabránit. „Lék se užívá předem, kombinace léčiv zaručí, že se vir při rizikové situaci nemá šanci uchytit. V Česku je lék ale velmi drahý, na rozdíl třeba od Velké Británie nebo USA. I díky tomu tam počet nakažených klesá nebo stagnuje, u nás je trend opačný,” říká ředitel Domu světla Jiří Pavlát.


Jde o morální problém, podobný jako v počátcích ženské antikoncepce, kde je také možné používání kondomu. Mělo by ale být na klientovi, jaký prostředek ochrany zvolí.JIŘÍ PAVLÁT

Například v New Yorku loni klesl počet nakažených o 8,5 % a město věří, že za to vděčí právě novému léku. Ten loni užívalo například 30 % newyorských gayů.

V Irsku stojí lék Truvada na měsíc asi 10 tisíc korun, v Německu cena za měsíční dávku klesla na tisíc korun, ve Francii lék hradí ze zdravotního pojištění. „Na Truvadu by podle nás měly pojišťovny přispívat i v Česku,” říká Jiří Pavlát.

„Jde o morální problém, podobný jako v počátcích ženské antikoncepce, kde je také možné používání kondomu. Mělo by ale být na klientovi, jaký prostředek ochrany zvolí,” dodává.

Preventivní lék proti viru HIV v Česku stál ještě donedávna 12 tisíc korun na měsíc, nyní lze lék sehnat v rozmezí mezi šesti a osmi tisíci měsíčně. Koupit se dá pouze na předpis a ve specializovaných HIV centrech.