Petr Šmolka

25. únor 2008

Pondělním hostem Dopoledního Radiožurnálu byl psycholog a manželský poradce Petr Šmolka. S moderátorkou Lucií Výbornou si povídal například o tom, jak se pozná pravé rodinné štěstí. Mají české vztahy svá specifika? A jak bude vypadat klasický model rodiny za padesát let? Ohrožují moderní technologie manželství? I na tyto otázky našel ve vysílání Radiožurnálu odpověď psycholog Petr Šmolka. V úterý 26. února bude hostem Pavla Gomba, ředitelka českého centra UNICEF.

Petr Šmolka se v oblasti manželského poradenství a psychologie pohybuje už řádku let. Dnes pracuje jako vedoucí Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Centra sociálních služeb v Praze. Co ho k tomuto oboru přivedlo? Moderátorce Lucii Výborné přiznal, že překvapivě krysy. Ještě na gymnáziu ho prý zaujala beseda jednoho psychologa. "Jeho povídání mě natolik zaujalo, že jsem ho pak vyhledal a nějakou dobu k němu docházel na stáž," zavzpomínal Petr Šmolka. "Na svém pracovišti se zabýval sexuálními disfunkcemi, které zkoumal na krysách," vysvětlil. Svým způsobem tak prý právě krysy stojí za Šmolkovým pozdějším studiem psychologie.

Podle manželského psychologa Petra Šmolky hrozí největší nebezpečí párům hned po svatbě. "V období zhruba tří-čtyř let po svatbě se nakumuluje několik problémů, které s dvojicí mohou nadělat pěknou neplechu," vysvětlil ve vysílání Radiožurnálu. Novomanželé si zvykají jeden na druhého, často přichází dítě, žena odchází na mateřskou, řeší se bydlení. Podle Šmolky jde prý o velké změny v emočně ještě velmi silném období.

"Některé potíže klientů se mi mohou zdát malicherné, ale nikdy se jim nesměji," řekl Petr Šmolka. I z maličkostí se totiž, podle něj, můžou stát propastné problémy mezi partnery. Situaci pak ilustroval na příhodě z vlastního života.

Podle psychologa Petra Šmolky počet rozvodů dramaticky za posledních 20 let nenarostl. Ke změnám v pojetí rodiny však prý přece jen dochází. "Jsme teď na vrcholu nesezdaných soužití," vysvětlil situaci psycholog. Jsou regiony, kde více než 30 % dvojic žije takzvaně "na hromádce". Rozhovor se stočil i na množství problémů v současných manželstvích. Roste, nebo je tomu naopak? "Míra konfliktů se mezi páry výrazně nemění, jiná jsou jen témata," soudí Petr Šmolka.

V debatě s Lucií Výbornou se Petr Šmolka zabýval i tím, jestli moderní technologie ovlivňují nebo dokonce ohrožují manželství. Podle Petra Šmolky mají prý často velmi zhoubný vliv. "Poštovní holub nebyl nikdy tak hloupý, aby dopis psaný milence odnesl manželce," nastínil častý současný problém psycholog. Za mnoho z podobných omylů si prý můžeme často samy. "Mnozí z nás jsme tak nešikovní, že SMS nebo e-mail, který je určen někomu jinému, pošleme vlastní ženě," vysvětlil Petr Šmolka. Partner tak podle Šmolky nemusí ani šmejdit a dostane se k nechtěnému tajemství. Takový nevhodně odeslaný vzkaz pak v páru působí jako šrapnel.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Šmolkou si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: jpt
Spustit audio