Pátek, moře a bubny - pro mnohé obyvatele izraelské metropole tradiční start víkendu. Nechybí ani pivo a pár šluků

Už víc než čtvrt století se v Tel Avivu probubnovávají k víkendu desítky amatérských bubeníků. Pátek co pátek se kolem třetí sejdou kousek od moře. Natěšení na den volna bubnují často až pozdě do noci, popíjejí a pokuřují marihuanu. Tenhle kousek izraelské metropole se tak jednou týdně pravidelně mění v Afriku. Tamní obyvatele už to nepřekvapuje a rádi si přijdou zakřepčit.  

Dor Levi dneska předbubnovává ostatním, ale není to pravidlem: „Tohle je džembe, to je tady asi nejoblíbenější typ bubnu, někteří hrajeme vyloženě africkou hudbu. Je to už tradice. Nikdo z nás nejde zítra do práce, a tohle je dobrý způsob, jak začít víkend.“ 

„Může přijít kdokoliv. Jestli máte buben, tak si přijďte zahrát. Tamhle ten sem chodí hrát už pětadvacet, možná třicet let. Naty, toho tu teď nevidím, tady s námi vyrostl, bubnuje tu od dětství,“ láká Dor Levi.

Šábes na mnoho způsobů

Šabat, neboli šábes, se na různých místech Izraele slaví různě. Způsob trávení tohoto svátku také záleží na rodině od rodiny. A zatímco v Jeruzalémě se lidé převážně sejdou u sváteční večeře, a pak se věnují modlitbám, v Tel Avivu je šabat spíše časem zábavy, sportu a dalších aktivit.

Čtěte také

„Bubnujeme často do půlnoci. Ale nejlepším momentem je západ slunce, To se snažíme udělat pauzu a na chvilku přestat. Někdy to ale nevyjde a bubnování prostě nejde zastavit.“

Dor říká, že se lidé často spontánně roztančí: „Spíš ale až za tmy. Lidé raději tancují až po setmění, a také když je jich víc. Nikdo z nás není profesionál. Já jsem také amatér, ale bubnuju fakt hodně.“

Buben, pivo a pohodička

Převážně amatérští bubeníci z Tel Avivu a dalších měst popíjejí pivo, mají prostě odpolední pohodičku u moře. Na chvilku se zastavuje spousta kolemjdoucích a tleskají jim i zašátkované Arabky ze sousední Jafy.

Tel Aviv je ideálním městem pro hezké západy slunce. Jeho dlouhé písečné pláže jsou orientované na západ. A právě hned u pláže se také odehrává tato tradiční bubenická akce.

Už víc než čtvrt století se v Tel Avivu probubnovávají k víkendu desítky amatérských bubeníků

Danny je účastníkem těchto bubenický akcí od samého začátku. Říká, že je to už 29 let. „Prodávám tady pivo. A vy chcete pivo, nebo se chcete na něco zeptat?“ Danny tu má veliký batoh, ve kterém to povědomě cinká. „Jsem tu každý pátek, zpívám, potřebuju vidět své kamarády.“

Zranění z bubnování

Sám nebubnuje, má prý něco s ramenem, a lékaři mu bubnování nedoporučili. Ptám se, jestli jsou jeho zdravotní potíže způsobené právě úporným tlučením do bubnu. Danny říká, že částečně ano.

Čtěte také

Pomalu zapadající sluníčko nad mořem jí dodává takovou příjemnou relaxační atmosféru.

S blížícím se západem slunce bubeníků přibývá, pomalu přicházejí další a další, bez jakékoliv obřadnosti přisednou a zapojují se do kolektivního bubnování.

Takovýhle šábesový podnik je pro Tel Aviv dost typický. Hudba, pivo, tanec, a vzduch prosycený marihuánovým kouřem.

Spustit audio

Související