Paradoxy biopotravin: zdravější a chutnější potraviny leckdy urazí dlouhou cestu kamionem

14. červenec 2019
Glosa Pavla Maurera

Letos to bude již osmnáctý rok, co mám příležitost zasedat v porotě, která hodnotí, testuje a ochutnává naše nejlepší biopotraviny. A to mě hodně baví. Cílem soutěže Česká biopotravina je ocenit a podpořit naše zemědělce a producenty biopotravin v jejich práci a představit zákazníkům ty nejkvalitnější produkty ekologického zemědělství.

Ekologičtí farmáři a producenti soutěží v kategoriích Biopotraviny živočišného nebo rostlinného původu, Biovíno, Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky a též steaková biomasa. Nemyslete si, nejsou to jen vločky, špalda a biodžemy. Pamatuji si, že před lety vyhrál třeba vynikající biolovečák.

Byly doby, kdy si lidé mysleli, že „bio“ jsou spíše vegetariánská jídla, byliny, různé tvarohy, tofu, boby a brokolice, a že jsou sice asi trochu zdravější, ale ne moc chutné. Věřím, že ty časy už jsou pryč a mnozí z nás konečně pochopili, že potraviny z kontrolovaného zemědělství a biosuroviny jsou z mnoha důvodů lepší a většinou i chutnější.

Stále častěji se v restauracích potkávám s jídelními lístky, kde se kuchaři hlásí k některým surovinám, u nichž hrdě píšou „bio“ nebo také nula kilometrů. Je to informace pro nás, že třeba mléko, brambory, mrkev nebo vepřové nebylo dopraveno z druhého konce planety, ale patří do stejné lokality jako samotná restaurace.

Ekozemědělství a biopotraviny. Co všechno může být bio?

02458889.jpeg

Ekologické zemědělství a biopotraviny mají v září svůj měsíc. V Radioradě si připomeneme, co všechno může být bio a jestli všechny potraviny s tímto označením jsou opravdu bio. Naším hostem je Jan Valeška z občanského sdružení PRO-BIO LIGA a serveru biospotřebitel.cz.

Je to dobrý trend a vždy jej ještě více ocením, když se plazím po dálnici v autě též rychlostí blízké nule kilometrů a bezradně pozoruji záplavy kamionů transportujících po celém světě spoustu zbytečností tam a zase zpět.

Nevím, jak tohle vše mohla dopustit neomylná neviditelná ruka trhu, ale pokud importujeme a exportujeme tak běžné zboží jako třeba vajíčka, minerálky a jablka jen proto, že jsou jinde zdánlivě lacinější a kvůli tomu musí urazit i tisíce kilometrů, tomu já nikdy nedokážu porozumět.

To totiž už nemůže být bio, i kdyby to bio bylo. Protože jedním z důležitých atributů biopotravin není jen jejich kontrolovaná produkce, ale i ohleduplnost vůči naší planetě. A všichni dobře víme, že přebujelý transport a katastrofální stav dopravy nás čím dál tím více obtěžuje. A potravinám na chuti určitě nepřidá.

autor: Pavel Maurer
Spustit audio