Opar nad hladinou, zpěv ptáků, peřeje a promočené svršky. Východoamerická řeka Shenandoah nabízí vodácký zážitek, jak má být

Podobně jako Vltava má americká řeka Shenandoah dvě větve, které se po čase spojí v jeden tok a vyústí do řeky Potomac protékající Washingtonem. Shenandoah je také oblíbeným cílem milovníků vodáctví. Pravidelně se ji vydávají sjíždět i čeští a slovenští sokolové.

Řeka Shenandoah se dostala i do písničky, kterou známe v češtině pod názvem Veď mě dál, cesto má. Mimochodem, je to hymna státu Západní Virginie, kudy kousek řeky také protéká. Tuto a další písničky zpívali i sokolští vodáci u táboráku v kempu před sjezdem.

Ráno u řeky zahalené trochu mlhou se švitořícím ptactvem se dá natočit i popsat, ale nejlepší je to zažít.

Podle Jasona z půjčovny lodí je Shenandoah velmi vlídná řeka i pro začátečníky

„Nástup, děcka! Sokolu nazdar!“ zdraví čerstvě probuzené nocležníky hlavní vedoucí tábora. „Zdar!“ odpovídají děti sborem a už se přesunují na rozcvičku. Před pádlováním je potřeba dobře rozhýbat ruce a záda.

Voda se vším všudy

Zatímco se děti rozcvičují, dospělí – Češi, Slováci i jejich neslovanští partneři – balí na vodu. Vypadá to vlastně stejně jako v Česku.

Hlavní organizátorka sjezdu Shennadoah Zuzana Steen už má všechny posádky zařazené. Všichni vědí, v jaké lodi pojedou. „Máme rozdělené lodě, ale ještě tady přijeli poslední účastníci o něco později, takže budeme mít asi celkem 9 lodí a 2 kajaky a 6 lidí má vlastní kanoe,“ vypočítává.

„Uděláme si přestávky na plavání, na oběd a budeme taky sjíždět jednu velkou peřej. Někteří to možná nezvládnou, ale rádi se vykoupeme, voda je teplá,“ směje se Zuzana.

Řeka Shenandoah teče pomalu, rychlostí asi 2 kilometry za hodinu

Vlídná řeka

Podle Jasona z půjčovny lodí je Shenandoah velmi vlídná řeka i pro začátečníky. Teče pomalu rychlostí necelé 2 kilometry za hodinu. Průměrná hloubka je asi 70 centimetrů. Má průzračnou vodu, je plná meandrů a jede se po ní docela snadno.

Největší provoz je na řece od dubna do října, kdy si vodáci rádi prohlížejí zezlátlé listí na svazích kopců Apalačských hor. Velký nával bývá také v červenci kolem Dne nezávislosti nebo o podzimním svátku Halloween.

Při přibližně 20kilometrovém sokolském sjezdu řeky, se nechtěně vykoupali pouze dva jeho účastníci. Průjezd všemi peřejemi byl docela lehký, a tak se nikdo z nás necvakl.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

Související