Táborákovou písničku o kapitánu Johnu Brownovi slyšel asi každý. Jak to ale bylo s hrdinou povstání proti otroctví doopravdy?
John Brown je slavné, i když docela kontroverzní jméno amerických dějin. U nás je známé hlavně díky písničce Černý muž pod bičem otrokáře žil, třeba v podání skupiny Taxmeni nebo Waldemara Matušky. Do historie vstoupil John Brown jako vůdce prvního ozbrojeného povstání proti otroctví v říjnu 1859. Odehrálo se ve městě Harpers Ferry v dnešní Západní Virginii. V českém textu známé písničky je ale několik nepřesností.
Město Harpers Ferry leží na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Potomack a Shenandoah.
John Brown si pro svoji revoltu vybral právě toto místo, tady byla my státní federální zbrojnice,“ vypráví mi ranger Národního historického parku Harpers Ferry Creighton Waters. Chtěl ji přepadnout, rozdat zbraně černým otrokům, osvobodit je a utéct. Pomoct mu s tím mělo 21 dobrovolníků, z nichž pět byli svobodní černoši.
K místu, kde povstání neslavně skončilo, je to od zbrojnice jenom pár desítek metrů. Stojí tu cihlová budova velká asi tak 5 krát 8 metrů, kam se jednotka Johna Browna uchýlila. Tady se snažila bránit a tady se také 18. října 1859 po 36 hodinách John Brown vzdal přesile. Naživu v tu chvíli už zůstali jen dva jeho muži.
Charleston? Charles Town!
Ve známé trampské písničce se zpívá, „zvony v Charlestonu zdáli temně zní“, ale jak mi vysvětluje ranger Creighton Waters, nejde o přístav Charleston v Jižní Karolíně, ale okresní město Charles Town. Tam dodnes stojí budova soudu s hodinami a bílými sloupy, kde se od 25. října do 2. listopadu 1859 konal proces s Johnem Brownem a kde ho také odsoudili.
A ve verzi písně, kterou zpíval Waldemar Matuška, je ještě jedna nepřesnost: Johna Browna nezastřelila popravčí čela – byl oběšen.
Zbytek písničky o bojovníkovi proti otrokářství a otroctví je už ovšem pravdivý: „John Brown je mrtev, ale pravda, které přál, jako slunce září dál.“
Související
-
Malá metropole, kterou kráčely velké dějiny. Annapolis pamatuje George Washingtona i otrokářské lodě
Hlavním městem amerického státu Maryland není půlmilionový Baltimore, ale 40tisícový Annapolis. Kdo ho navštíví, neměl by vynechat zdejší přístav a budovu parlamentu.
-
V Charlestonu vzniklo moderní Afroamerické muzeum
Nově otevřené muzeum v americkém Charlestonu ukazuje tradice a původ Afričanů zotročených Američany v 16. až 19. století.
-
Otrokářské lodě odvezly z Afriky přes 20 milionů lidí, pět milionů z Angoly. Dnes tam stojí muzeum
Transatlantický obchod s africkými otroky patří k nejtemnějším kapitolám lidských dějin. Největší násilná migrace trvala přes dvě stě let.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blíží se termín pro daňové přiznání. ‚Velká část lidí optimalizuje, aby neplatili víc,‘ popisuje sociolog
-
Putin hraje o čas. Je na Američanech, jestli uvidí upřímné snahy jednat o příměří, popisuje expertka
-
Státní developer: Vždycky se najde někdo, komu to vadí. Lutyňskou gigafactory přesunout nemůžeme
-
Putin mě neděsí, řekla na schůzi senátorka Kovářová. ‚Nepřátelský akt vůči Česku,‘ reagovala Němcová