Fenomén Sokol. Jak se na slet připravují sokolové z celého světa?

Na slet přiletí i sokolové ze Spojených států. Celkem jich jsou po celé Americe čtyři a půl tisíce

V neděli 30. června začíná v Praze 17. všesokolský slet, na který přijedou cvičit i členové sokolských jednot ze zahraničí. Sokolové a sokolovny jsou na celém území Spojených států – od New Yorku a Baltimore přes Texas a Los Angeles až po Cleveland. Právě v Clevelandu ve státě Ohio nacvičují členové Sokola sestavu na všesokolský slet. Pro některé bude synchronizované cvičení tisíců lidí novým zážitkem, jiní se předchozích sletů již zúčastnili.

První sokolskou organizaci ve Spojených státech založili emigranti z Rakouska-Uherska ve městě St. Louis na hranicích státu Missouri a Illinois v roce 1865. Dnes bují sokolský život v několika hlavních lokalitách. 

Clevelandští sokolové nacvičují na všesokolský slet

„Máme asi čtyři a půl tisíce sokolů a jsme rozmístěni skoro po celé Americe. Když to vezmeme od východu, tak máme New York, Baltimore, Washington.

Když pojedeme dolů na jih, tak je hodně sokolů soustředěno v Texasu, je tam veliká česká komunita. San Francisco, Los Angeles… Další velká česká komunita je v Chicagu a Clevelandu,“ vysvětluje členka výkonné rady amerického Sokola Dáša Měrková.

Cvičení v amerických jednotách

V amerických sokolských jednotách se nejen cvičí gymnastika, ale dospělí i děti hrají míčové hry, vyrážejí na pěší i vodácké túry, jezdí na letní tábory, pikniky, pořádají běhy republiky a v San Franciscu dokonce jednou ročně i taneční večer. Někde mají své vlastní sokolovny, někde trénují v pronajatých prostorách. My se podíváme do Clevelandu ve státě Ohio.

V clevelandské sokolovně

„Nádherné schodiště. Kované zábradlí, schody potažené zeleným sametem. Fügner, Tyrš, vstup do hlavního sálu,“ provádí Pavel Novák posluchače sokolovnou v Clevelandu. Co všechno se tu dělá?

„Právě teď to tu připravuji na svatbu. Pronajímáme prostor na privátní akce,“ vysvětluje prezident Sokola v Clevelandu. Lustr se může stáhnout, je na kolejnici. Předtím, než jsme postavili tělocvičnu, tak se tady hrál volejbal a cvičila se tu gymnastika. Na volejbal jsme museli lustr stáhnout, aby se nerozbil. Vysoké míče by to rychle zařídili, dodává.

Interiér České národní síně

Víc než jen sport

Dnes už se historická budova z roku 1895 odkoupená od krajanského spolku využívá ke společenským a kulturním účelům. Ke sportu slouží tělocvična postavená v roce 2000. Zatímco se tam hraje nová hra Pickleball, něco na způsob líného tenisu, v suterénu historické budovy v kuchyni se chystá každoměsíční setkání s českou gastronomií.

Každoměsíční setkání s českou gastronomií v České národní síni

Na kuře na paprice mne pozvala paní Hana Voris, původně Voříšková. Sokolové z Clevelandu nacvičují na slet s kolegy z Chicaga skladbu Rocková symfonie. Cvičiteli jsou Michelle a Daniel Jirouškovi, kteří jsou oba učitelé tělocviku.

Daniel Jiroušek potvrdil, že se všichni na slet těší. Někteří na něm už byli před šesti lety a pro některé bude synchronizované cvičení tisíců lidí najednou úplně novým zážitkem. Pod vedením zkušených a přísných cvičitelů to ale určitě zvládnou.

autoři: Pavel Novák , mak
Spustit audio

Související