Omezit prodeje o svátcích? Kdo chce prodávat, ať prodává! nesouhlasí Vladimír Dlouhý
Regulace prodeje o svátcích v prodejnách větších než 200 metrů čtverečních. Právě po tom volá senátní návrh, který má ale své odpůrce. „Regulace prodejní doby zákonem je něco, co bych nazval neodůvodněným zásahem státu do soukromoprávních vztahů podnikatelských subjektů,“ míní prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý.
„Když chce někdo mít otevřeno, tak ať má otevřeno, když chce někdo pracovat, ať pracuje, a ten, kdo chce nakupovat, ať nakupuje,“ míní. Připomíná také, že mnoho zemí je bez regulace, a ta úplná, po které se v Česku volá, je podle něj pouze v 10 zemích Evropské unie.
Snahou senátního návrhu je podle zdůvodnění vychovávat národ k méně konzumní společnosti. „Také si myslím, že tah na konzumerismus tlačený reklamami, určitým životním stylem a internetem je společenským problémem, ale je absurdní ho řešit tímto způsobem,“ podotýká.
Na druhou stranu uznává, že pro řadu rodin se víkendová návštěva nákupního centra stala náhradou za kulturu pro děti. „Zákazem nedělního prodeje ale rodiče spíše nechají sedět děti doma u televize nebo počítače,“ argumentuje.
Země EU s úplnou regulací prodeje o svátcích: Portugalsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Řecko, Malta, Kypr
A stejně tak může mít zákaz dopad i ve mzdové sféře. „Celá řada žen si prací přes sobotu a neděli přivydělávají. Když se bude méně prodávat, tak buď půjdou dolů mzdy, nebo firmy budou méně produkovat a jejich ziskovost klesne,“ míní s tím, že v některých oblastech prodejců může dojít k propouštění.
Měly by se odvody OSVČ na zdravotní pojištění zvýšit? Mělo by ministerstvo průmyslu a obchodu podporovat export do Ruska? A hodlá Vladimír Dlouhý za tři roky kandidovat na prezidenta? Poslechněte si záznam Dvaceti minut Radiožurnálu.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump má stejně nehorázné požadavky jako Rusko. Nerozeznává dobro a zlo, obává se politický geograf
-
ŽIVĚ: Čeští hokeji hrají na mistrovství světa s Německem 0:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Nedostupnost antidepresiv nám extrémně komplikuje práci. Nejsou ničím nahraditelná, kritizuje psychiatr
-
Zemřel meteorolog Jan Šrámek, který působil v České televizi. Zřítil se v Alpách ze svahu