Omezení pohybu mezi okresy? Pokud nebude stačit policie, povoláme armádu, říká Hamáček
Vláda plánuje kvůli epidemické situaci na tři týdny výrazně omezit pohyb lidí mezi okresy, výjimky jsou cesty za prací nebo péče o osobu blízkou. „Lidé by měli být primárně doma, mohou si jít nakoupit, do práce, a pokud překračují hranice okresu, musí k tomu mít důvod,“ vysvětluje Jan Hamáček z ČSSD s tím, že pokud by na kontrolu, zda se opatření dodržují, nestačila policie, povolala by se armáda. „Pokud neuděláme nic zásadního, tak se nám to vymkne z kontroly,“ varuje.
Výše zmíněná opatření by podle Hamáčka vstoupila v platnost, pokud by Sněmovna prodloužila nouzový stav, což je legislativně nejčistší.
„Nevěřím tomu, že opozice se chce dívat na to, jak se nám přeplňují JIP. Věřím, že vidí naléhavost situace a že na to adekvátně zareaguje. A pokud ne, tak to budeme muset udělat sami,“ zdůrazňuje.
Komunitní šíření
To, že za sílícím šířením epidemie je britská mutace, potvrzuje šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek. „Pokud by opatření zůstala, jak jsou, a nedošlo by k žádné změně, tak se epidemie přepne a bude směřovat k reprodukčnímu číslu 1,3 až 1,4,“ říká.
Čtěte také
Podle něj jde o komunitní šíření – virem se můžeme nakazit v MHD nebo kdekoliv, kde se sejde větší množství lidí, kteří by nebyli chráněni. Nákaza se podle Duška šíří i mezi dětmi v předškolním věku nebo ve věku šest až deset let.
„Musíme to dát do souvislosti se šířením nové varianty, protože o něco větší nárůst nákazy dětí pozorujeme v nejvíce zatížených regionech na Trutnovsku, Chebsku nebo Sokolovsku,“ konstatuje.
Co bude po lockdownu?
Čtěte také
Na to, že epidemie sílí a opatření je důležité především dodržovat, poukazuje šéf Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch. „Není důležité, kdy to začne klesat, ale jestli klesneme na čísla, která jsou zdravotním systémem a systémem na testování a trasování zvládnutelná,“ míní.
Dodává, že pokud se zásadně nezmění přístup ministerstva zdravotnictví k řízení epidemie, tak po ukončení třítýdenního lockdownu nastane stejná situace jako po třetí vlně. „Neptám se na lockdown, ptám se, co bude po něm, co se změní,“ nastiňuje.
Související
-
Čeká nás další zpřísnění opatření? „Tvrdý lockdown ve hře není,“ tvrdí vicepremiér Havlíček
„Na drtivé většině návrhů panuje shoda. Týkají se roušek, respirátorů, práce na homeoffice, škol a školek,“ popisuje vicepremiér Karel Havlíček (hnutí ANO).
-
Opatření proti koronaviru: Pomůže nám tvrdý lockdown? A jaká je situace v regionech?
Proč může podle vědců pomoct jen tvrdý lockdown? A jaká je momentální situace v nejzasaženějších regionech a v nemocnicích?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.