Opatření proti koronaviru: Pomůže nám tvrdý lockdown? A jaká je situace v regionech?
Ani po středečních jednáních se zástupci opozice, zaměstnavatelů, odborářů a vědců vláda nerozhodla o zpřísnění opatření proti koronaviru. Jednání ministři po dvou hodinách ukončili a znovu se mají sejít ve čtvrtek v 18 hodin. Jasné je zatím jen to, že vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Proč může podle vědců pomoct jen tvrdý lockdown? A jaká je momentální situace v nejzasaženějších regionech a v nemocnicích? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu a Plusu.
Hosty speciálního vysílání Radiožurnálu byli:
- Václav Hořejší, imunolog
- Eduard Sohlich, ředitel nemocnice v Hranicích
- Jaroslav Jirásko, ředitel základní školy v Lázních Bělohrad
- Olga Richterová, poslankyně za Piráty
- Hana Aulická Jírovcová, poslankyně za KSČM
- Jan Kysela, ústavní právník
- Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
- Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Hořejší: Řežeme si pod sebou větev
„Pokud se situace zhorší ještě o deset procent, budeme v úplném kolapsu,“ myslí si imunolog Václav Hořejší. „Nemocnice nebudou přijímat nové pacienty a lidé budou umírat doma. Jsme úplně na okraji a politici se dohadují o hloupostech.“
Čtěte také
Situaci by podle něj vylepšil tvrdý lockdown a masivní testování. „Takové zpřísnění wuchanského typu bychom 14 dní vydrželi. Doufám, že už je všechno připraveno k masivnímu testování. Musí být povinné hlavně na místech, kde k přenosu dochází nejvíce, což jsou velké podniky.“
Ve středu se objevily spekulace, že vláda přemýšlí o omezení pohybu osob do vzdálenosti 20 kilometrů od bydliště. Větší dopad by ale na šíření koronaviru podle imunologa mělo zavření škol a školek. „Infekce se šíří i mezi dětmi, a dokonce rychleji než ve zbytku populace. Je to jedna z věcí, kterou je nutné udělat, aby se zabránilo zrychlování epidemie.“
„Komplikuje nám to britská varianta viru – určitě může za to, že se v posledních dvou týdnech situace zhoršuje. Abychom se s tím vypořádali, musíme přijmout opatření navíc,“ tvrdí imunolog Václav Hořejší ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.