Miko: Na resortu životního prostředí se škrtá a ruší agendy. Kde v tom mám hledat „selský rozum“?
Ministerstvo životního prostředí přebírá Igor Červený z Motoristů sobě. Co od něj lze ve vedení resortu čekat? „Já se obávám hlavně toho, že v zapálení proti některým agendám ministerstvo nebude naplňovat svoje poslání a zákonné povinnosti, které má,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Ladislav Miko, přírodovědec, bývalý ministr životního prostředí a poradce prezidenta pro ekologické otázky.
Prezident Petr Pavel ráno jmenoval Igora Červeného za hnutí Motoristé sobě ministrem životního prostředí. Jaká je to zpráva?
Svým způsobem je to uklidnění z hlediska toho, že vláda je kompletní a nemáme tam nějaká provizoria. Neočekávám, že by to byla zásadní změna ve směřování toho resortu, jak už bylo přednastaveno jak panem Macinkou, tak panem vládním zmocněncem Turkem.
Čtěte také
„Budu hledat zlatou střední cestu, tedy řešení, která jsou ekologicky přínosná, ale zároveň ekonomicky udržitelná a racionální,“ řekl nový ministr hned po jmenování. Jak vám jeho slova zní?
Na tom výroku by nebylo asi nic špatného a kdybych byl v pozici ministra, tak bych ho možná použil taky. Otázka je, jaké je vnímání toho, co je ekonomicky udržitelné, únosné nebo zvládnutelné ve vztahu k tomu, jakým rizikům čelíme.
Kdybyste to sám za sebe vysvětloval, jak?
Já bych říkal, že ta hrozící škoda a dopady na jak národní hospodářství, tak peněženku každého z nás s tím, jak se mění klima a jak probíhají další environmentální problémy a krize, jsou natolik závažné vzhledem do budoucnosti, že tomu prostě musíme přizpůsobit svoje chování dnes.
To je, řekl bych, v rozporu s tím, co vidíme, že je prezentováno: to znamená, že se spíše v těchto oblastech škrtá a agendy se ruší místo toho, aby se rozvíjely a aby se nějakým způsobem v podstatě řešily problémy, které jsou na stole.
Poslání ministerstva
Kde v těch opravdu složitých problémech hledat nebo nacházet onu racionalitu?
To je právě ta otázka. Já si myslím, že je tam bohužel hodně toho, co sami Motoristé přinesli do politické diskuse a co vnesli jako svoji vlajkovou loď, a sice boj proti ideologii.
Z mého pohledu je právě jejich postoj úplně ze všech vládních stran nejvíce ideologický. Vychází z nějakého jiného vnímání této reality, která je postavená na politických principech, ne věcných. Pro mě to tedy znamená, že bohužel slovo odborníků, vědců, expertů, dat a faktů je slabší proti politickému postoji a díky tomu dochází k tomu, k čemu přinejmenším deklaratorně směřujeme.
Čtěte také
Igor Červený avizoval, že spolu s ním bude resort řídit vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek a také vrchní ředitel sekce technické ochrany životního prostředí Jaromír Wasserbauer. Dává to smysl podle vašich zkušeností se řízením ministerstva?
Já nevím, jak na to odpovědět. Spolupráce ministra s rozhodujícími vedoucími pracovníky ministerstva je pro chod ministerstva klíčová, to je jednoznačné. To znamená, že v tomto smyslu to smysl samozřejmě dává. Jde spíše o to, jestli tam ta tak zvaná svatá trojice bude od toho, aby převáděla slovo boží do reality po svém, anebo aby opravdu řídila procesy a věcnou agendu tak, jak je potřeba.
Já se obávám hlavně toho, že v tom zapálení proti některým agendám ministerstvo nebude naplňovat svoje poslání a hlavně zákonné povinnosti a kompetence, které má. Úplně nejvíc to asi budeme vidět v tom mezinárodním přesahu, v tom, jak se budeme chovat jako Česká republika navenek, protože tam jsou závazky, mezinárodní smlouvy a nakonec evropská legislativa, kterou je potřeba nějak implementovat a dodržovat.
To je to, čeho se obávám. Jinak to, že bude spolupracovat ministr s řídícími představiteli sekcí nebo odborů, to je v pořádku, tak to má být.
‚Selský rozum‘
V neděli nastupující ministr Červený řekl, že zničením průmyslu přírodu nezachráníme a že podle něj stačí udržitelné chování a selský rozum. Jak jeho slova chápete?
Čtěte také
Já se usmívám, úplně nevím. To jsou takové floskule nebo politická klišé. Co je to selský rozum v ochraně přírody? Já se stále ptám. Už jsem to slyšel od představitelů Motoristů od voleb několikrát, že teď budeme dělat tu opravdovou a skutečnou ochranu přírody, ale zatím nenastal jediný pozitivní pohyb tímhle směrem.
Sledujeme zásadní snižování kapacit, financí, peněz a v podstatě omezování agend, které by k tomu mohly vést. A na té vyšší hierarchické úrovni, protože řešení adaptace krajiny na klimatické změny a řešení klimatických problémů má přímý dopad na to, jakým způsobem naše půda, příroda, lesy a tak dále budou vypadat.
Jestli tohle všechno rušíme a na „jenom čistou ochranu přírody“ snižujeme peníze a lidi, tak se ptám, co to je ten selský rozum a kde ho v tomhle mám hledat.
Jak moc důležité je, kdo stojí v čele ministerstva životního prostředí? Plánuje se Miko sejít s novým ministrem? A jaké legislativní změny se letos chystají? Poslechněte si celých Dvacet minut Radiožurnálu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko opustil diplomat, který rekordně chodil ‚na kobereček‘ na ministerstvo. Skončil ruský velvyslanec
-
Nova dostala pokutu kvůli vysílání od soudu s Ferim. ‚Omlouváme se,‘ uznala pochybení televize
-
V nominaci na sraz fotbalové reprezentace jsou stále Chorý i Douděra. Představí se také tři nováčci
-
Šéf Ústřední vojenské nemocnice Masopust končí. Požádal o převelení na jiné služební místo


