Nesloužím režiséru, ale filmu, říká Jan Mattlach

Jan Mattlach

Nikdo z filmařů nechce natočit špatný film. To jsou slova renomovaného střihače a člena České filmové a televizní akademie Jana Mattlacha. Všechny filmy, které vznikly, mají podle něj právo na život. A to je také smyslem Českého lva – oslavný večer a zároveň propagace filmu.

Jan Mattlach získal Českého lva například za filmy Válka barev nebo Hlídač 47, na mnoho dalších byl normován. A jak sám říká, ve filmové branži neslouží režiséru, ale především filmu. „Moment, kdy člověk propadne jenom tomu, co říká režisér, je začátkem konce,“ vysvětluje.

A protože slavností večer Českého lva je za dveřmi, tak přišla řeč i na to, jak pracuje akademie – nejde o porotu, která si sedne a vyřkne ortel, ale o jakýsi součet subjektivních názorů. „Dělají to nezávisle, z vlastních pocitů,“ popisuje úlohu jednotlivých členů akademie.

Nejdříve musíte umět řemeslo, pak můžete dělat Picassa
Jan Mattlach

A na co se mohou diváci těšit? Slavnostní večer bude tentokrát moderovat herec Václav Kopta, o hudební doprovod se postará Jan P. Muchow & The Antagonists. „Budou se rozdávat stejné České lvy, ale jiným filmům,“ dodává s úsměvem.

Novinkou České filmové a televizní akademie je také služba divákům. Ti si na stránkách ČFTA mohou za pár korun pustit film, který je v tomto roce nominovaný.

autoři: Patricie Strouhalová, Prokop Havel

Související