Nesloužím režiséru, ale filmu, říká Jan Mattlach
Nikdo z filmařů nechce natočit špatný film. To jsou slova renomovaného střihače a člena České filmové a televizní akademie Jana Mattlacha. Všechny filmy, které vznikly, mají podle něj právo na život. A to je také smyslem Českého lva – oslavný večer a zároveň propagace filmu.
Jan Mattlach získal Českého lva například za filmy Válka barev nebo Hlídač 47, na mnoho dalších byl normován. A jak sám říká, ve filmové branži neslouží režiséru, ale především filmu. „Moment, kdy člověk propadne jenom tomu, co říká režisér, je začátkem konce,“ vysvětluje.
A protože slavností večer Českého lva je za dveřmi, tak přišla řeč i na to, jak pracuje akademie – nejde o porotu, která si sedne a vyřkne ortel, ale o jakýsi součet subjektivních názorů. „Dělají to nezávisle, z vlastních pocitů,“ popisuje úlohu jednotlivých členů akademie.
Nejdříve musíte umět řemeslo, pak můžete dělat Picassa
Jan Mattlach
A na co se mohou diváci těšit? Slavnostní večer bude tentokrát moderovat herec Václav Kopta, o hudební doprovod se postará Jan P. Muchow & The Antagonists. „Budou se rozdávat stejné České lvy, ale jiným filmům,“ dodává s úsměvem.
Novinkou České filmové a televizní akademie je také služba divákům. Ti si na stránkách ČFTA mohou za pár korun pustit film, který je v tomto roce nominovaný.
Související
-
Klasik české kinematografie i mladý talent. Kdo obsadil nominace na Českého lva v kategorii režie?
Režiséři, kteří se letos objevili v nominacích, jsou zástupci hned několika generací. Jak se liší režisérské vidění světa nejmladšího a nejstaršího z nich?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka