Nejlepší výhled na Tbilisi je z ruského kola. Vydejte se na procházku gruzínskou metropolí

Ruské kolo ční na kopci nad městem do výšky desítek metrů. Výhled na Tbilisi je z něj úchvatný
Ruské kolo ční na kopci nad městem do výšky desítek metrů. Výhled na Tbilisi je z něj úchvatný

Pokud se rozmýšlíte, kam vyrazit na delší prodloužený víkend, zpravodaj Martin Dorazín doporučuje Tbilisi. Hlavní město zakavkazské Gruzie leží na kulturním zlomu několika civilizací a rozhodně se tam nebude nudit. S sebou si vezměte pohodlné boty, aby vás při bloudění strmými uličkami starého města nebolely nohy. Rozcvičte si hlasivky, chcete-li si s Gruzínci zazpívat, a upozorněte zažívací trakt na ostrá gruzínská jídla.

Do gruzínských lázní jedině střízliví a nalačno, radí místní. Do léčivé vody se ponořil Martin Dorazín

V jedné koupeli je teplá a v druhé studená voda

Hlavní město Gruzie, dnešní Tbilisi, se dříve jmenovalo Tiflis. Původní název odkazuje k horkým léčivým pramenům, které prýští z rokle přímo v centru tohoto malebného města. Dnešní podobu tamní lázně získaly za osmanské nadvlády a dodnes jsou místem čilého společenského života.

Nemylte se, tohle není žádné večerní romantické posezení v klubu. Gruzínci milují zpěv a jsou schopní zpívat kdekoli, kdykoli a s kýmkoli. Teď je ale dopoledne, takže si umělecký projev, nebo spíš hulákání nechám na večer a vyrazím do města.

Nejdřív je ale nutné zajít do gruzínské posilovny. Tou se tady myslí podnik, kde vám přinesou kilo masa na rožni – šašlyky – a asi litr husté polévky charčo. Energii budete v Tbilisi potřebovat.

Lanovkou za zábavou

Na strmé vrcholky v okolí vede i kabinová lanovka

Tbilisi je opravdu neobyčejné město. V jeho centru se nachází kaňon s divokou řekou, zatímco zábavní park Mtacminda najdete ve výšce 727 metrů nad úrovní moře a 270 metrů nad městem.

Do této výšky se dostanete autobusem, po svých – což je dost náročné, protože hora Mtacminda je nesmírně příkrá – nebo pozemní lanovkou. Tu tady postavili už v roce 1925. Nahoru vás vyveze za 5 lary, což je asi 40 korun. Do parku už máte vstup zdarma.

Kavkaz z ruského kola

Zábavní park nad městem vznikl už v roce 1938, dnes se rozkládá na ploše dvaceti hektarů. V létě sem návštěvníky přitahuje příjemný chládek a celoročně svěží vzduch prosycený silicemi z borovic.

Zamlklý národ žije po staletí vysoko v kavkazských horách. V gruzínské Svanetii vás vezmou na cestu časem

Gruzínská horská provincie Svanetie

Poznávacím znamením hrdé a nikým nepokořené gruzínské provincie Svanetie jsou velmi neobvyklé středověké stavby věžového tvaru. Sloužily nejen jako obrana před nájezdníky, ale vypovídaly také o společenském postavení rodiny, a dokonce i o mužnosti svých majitelů.

Pokud si někdo chce gruzínskou metropoli prohlédnou z ještě větší výšky, musí si zaplatit jízdenku na horské dráze nebo na obrovském ruském kole, ze kterého se odvážlivcům nabízejí nádherné výhledy na vrcholky Kavkazu. Ty tady v okolí dosahují výšky až pěti tisíc metrů nad mořem.

Hudba a šašlyky

Zábavu si tu užijí nejen děti, ale i hudbymilovní dospělí. Zdejší hudební produkce je opravdu kvalitní. Traduje se, že Gruzínci umí zpívat už od narození, což mi hned dokazuje paní Tamara a její přátelé svojí interpretací písně Suliko. A nebyli by to Gruzínci, kdyby je hudební rytmus neponoukal i k tanci.

V zábavním parku můžete samozřejmě také ochutnat fantastická gruzínská vína ve stylových vinotékách nebo pochoutky zdejší kuchyně. Ještěže je tu hora Mtacminda, která přebytečné kalorie při výstupu spolyká.

Spustit audio
autoři: Martin Dorazín, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související