Napoleon jako superstar: vladař v době neoklasicismu využil propagandu skrze obrovské malířské plátno

Kontroverznější postavu v dnešní Francii těžko pohledat. Napoleon Bonaparte zemřel před dvěma sty lety. Obří plátno, na kterém se nechal vyobrazit spolu s Josefínou, dnes visí v největší umělecké sbírce světa, v Muzeu Louvre. Slavné muzeum teď nabízí komentované mikroprohlídky, při kterých se za pár minut můžete dozvědět to zásadní nejen o díle, ale i získat představu o době jeho vzniku.

V Louvru jako poprvé

Na jednom z označených míst v Muzeu Louvre nás vítá naše průvodkyně Lucie Populaire. A hned nám pokládá záludnou otázku, zda jsme už někdy v Louvru byli. A všichni asi tak z desítky přítomných kývou hlavou.

Čtěte také

„Ano, to mi říkají všichni! Ale určitě o něm nevíte všechno,“ usmívá se.

V těchto prostorách, kterým říkáme červené sály a které spadají do období druhého císařství, objevíte díla devatenáctého století,“ deklamuje. Všechna tady ale nejsou. Jak nám Lucie vysvětluje, od roku 1850 jsou ta známá od impresionistů, jako je Cézanne, Manet, Monet, v Musée d'Orsay.

Plátno jako několik malých bytů

Na počátku devatenáctého století dominovaly dva proudy. Neoklasicismus a romantismus. Ne, že si ale pod tím představíte nějaké kytičky a ptáčky. Teď se vydáme k Napoleonovi, tedy k neoklasicismu. A vy si už promýšlejte dotazy. Protože já se na vaše otázky těším už víc jak půl roku,“ neskrývá Lucie svůj entuziasmus. Nejen pro návštěvníky, ale evidentně i pro průvodkyně a průvodce bylo uzavření muzeí a galerií těžkým obdobím.

Logo

Přicházíme k ohromnému plátnu, na něm je Napoleonova korunovace Josefíny. „Všimněte si těch rozměrů! Téměř jednašedesát metrů čtverečních,“ nabádá nás. A jen mě tak napadá, kolik malých pařížských bytů by se do něj vešlo? Určitě tři a možná i čtyři! Autorem je Jacques-Louis David a objednal si jej přímo Napoleon.

Neoklasicistiská propaganda

Uvědomte si, že David byl oficiálním dvorním malířem. Loajální k hierarchickým akademickým pravidlům. Ohromné rozměry obrazu tak mohly být pouze k jedinečným a velkým událostem,“ vysvětluje Lucie.

Čtěte také

Nejspíš ale usoudil, že vyobrazit Napoleona, jak sám sebe korunuje, by bylo trochu moc. Proto zde vidíme, jak korunuje Josefínu. I když i to má za normálních okolností dělat papež.

Podle naší průvodkyně Lucie se tak jedná o propagandistické dílo, kde měl Napoleon vyniknout jako superstar. Asi tak po dvaceti minutách naše komentovaná mikroprohlídka končí a Lucie se s námi loučí. Muzeum Louvre jich ale nabízí celkem devět a zájem o ně je ohromný.

autoři: Marie Sýkorová , | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související