Motivem sebepoškozování bývá zahlcení pocity. Zákazy a nezájem nepomohou. Jak správně reagovat?

Největší audioportál na českém internetu

Teenager | Foto: Shutterstock

Zásadní je dostat z dohledu předmět, kterým si chce dítě ublížit, říká terapeutka Kubíková. „Kdybyste věděli, že nesmíte pít kávu a měli jste ji před sebou, jde to těžko vydržet,“ vysvětluje

Rozpoznat u dítěte sebepoškozování může být pro rodiče obtížná záležitost. Ještě těžší je přiznat si, že něco není v pořádku. Jak takové chování pochopit a jak na ně správně reagovat? „Rodič by si měl dát pozor na výčitky a zákazy nebo slova typu: to je móda, to teď dělá každý,“ říká Zuzana Kubíková. Sebepoškozování může být způsob, jakým děti volají o pomoc. „Velmi často jsou motivem zahlcující pocity, se kterými si mladý člověk neví rady,“ vysvětluje rodinná terapeutka.

Linka bezpečí na Radiožurnálu otevírá důležitá témata, která děti a rodiče s pracovníky linky řeší. Poslouchejte každý čtvrtek ve 13:10 živě na Radiožurnálu, zpětně na webu, v aplikaci mujRozhlas nebo v dalších podcastových aplikacích.

autoři: Hanka Shánělová , jkh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.