Moderní léčba roztroušené sklerózy je efektivní, ale drahá. I tak šetří státní kasu, tvrdí odborník
Pacienti s roztroušenou sklerózou mají díky nové biologické a inovativní léčbě naději na téměř plnohodnotný život. Léčba je však velmi nákladná, terapie pro jednoho nemocného vyjde zhruba na tři miliony korun ročně. Nová studie Asociace inovativního farmaceutického průmyslu nazvaná Inovace pro život ovšem upozorňuje, že efektivní léky šetří peníze také státnímu rozpočtu.
Roztroušená skleróza patří mezi nevyléčitelné nemoci. Častěji se objevuje u žen, rizikový věk je mezi 20 až 40 lety. Pacienti žijí s touto diagnózou mnoho let, v Česku jich je na 18 tisíc. Neléčené onemocnění způsobuje v průběhu 10–20 let závažnou invaliditu u většiny pacientů.
Zásadní změnu přinesla biologická léčba, která zkvalitnila život pacientů s roztroušenou sklerózou. Díky ní mohou dělat téměř všechno jako zdraví lidé. V posledních letech se vedle biologické léčby uplatňuje také léčba inovativní, kterou farmaceutické firmy označují za revoluční. Její velkou nevýhodou ale je, že je velmi drahá.
Zpátky do života
Nemoc často postihuje mladé ženy, které mají rodiny, a léčba, která zastaví progresi nemoci, je pro ně neocenitelná. „Umožní dětem vyrůstat s matkou, která se o ně dokáže plně postarat, a to je obrovský přínos,“ konstatuje ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.
Mechanismus účinku všech dostupných léků proti roztroušené skleróze spočívá v potlačení abnormální imunitní reakce proti tkáním centrálního nervového systému.
Nové inovativní léky, které se dostávají na trh v poslední době, navíc už nemusejí být podávány injekčně. To opět posouvá kvalitu života pacientů výrazně dále, doplňuje.
Investice, která se vyplatí
Přínos inovativní léčby ovšem není pouze v tom, že vrací nemocné zpátky do života. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu ve spolupráci s ÚZIS zjistila, že byť jsou náklady na efektivní léčbu roztroušené sklerózy vysoké, státu se investice do nich vyplatí. Léčba totiž generuje úspory například tím, že umožňuje pacientům zůstat v zaměstnání.
„Pokud udržíme pacienta v práci, neodčerpává prostředky ze sociálních fondů a veřejného systému, ale naopak je tam vrací tím, že platí sociální a zdravotní pojištění, blíží se náklady na jeho léčbu téměř nule,“ vysvětluje Jakub Dvořáček.
Pacienti generující zisk
Podle studie Inovace pro život ušetřila efektivní léčba v letech 2010 až 2017 státu minimálně 560 milionů korun, a to zkrácením doby hospitalizace, respektive menším množstvím hospitalizovaných pacientů, a úsporou na invalidních důchodech.
„A to do toho nepočítáme dalších cca 2,5 miliardy, které svojí prací vygenerují pacienti, kteří se vrátili do práce,“ dodává Jakub Dvořáček.
Související
-
Roztroušená skleróza je nemoc mladých. Pomoci může biologická...
Roztroušená skleróza jako diagnóza smrti. Pravda, nebo mýtus? To na vlastní kůži zjistila Hana Navrátilová, která s nemocí bojuje a navíc pomáhá ostatním v nadačním...
-
Jakub Voráček bojuje na ledě, jeho sestra s roztroušenou...
Jakuba Voráčka a jeho sestru Petru Klausovou dělí téměř čtrnáct let. Přesto má kapitán národního hokejového mužstva ke své sestře velmi blízko. Spojila je totiž jej...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku
-
Ukrajinci proruské kandidáty nezvolí. Kyjev řeší, jak uspořádat volby, pokud nastane příměří
-
Týdeník iROZHLASu: boj o prověrku, radikálního voliče a rozhovor s bratrem soudce, kterého zabila mafie
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert