Mnohoženství ano, homosexualita ne. Gayové v konzervativním Utahu stále řeší rozpor mezi vírou a sexuální orientací

Utah je jediným americkým státem, kde se nadpoloviční většina obyvatel hlásí ke stejné křesťanské církvi. Svatí posledních dní nebo chcete-li mormoni, kteří tuto krajinu kdysi kolonizovali, si v Utahu drží nejen duchovní, ale i světskou moc v tamní politice a společnosti. To ztěžuje život tamním gayům a lesbám, i když i v této konzervativní společnosti se situace postupně mění. Například v lednu přijali v Utahu zákon, který zakazuje snažit se u dětí homosexualitu léčit.

V třímilionovém Utahu se podle statistik hlásí k Církvi svatých posledních dnů asi 60 procent obyvatel, ale tady, ve třetím největším městě státu, je to skoro 90 procent.

Čtěte také

Provo leží asi hodinu cesty od Salt Lake City, i na utažské poměry jde o velmi konzervativní místo a zdejší univerzita se nese jméno Brighama Younga, druhého prezidenta mormonské církve, který měl 55 žen a vedl válku Utahu proti Spojeným státům.

A mezi mormony, kteří tu žijí a studují, pochopitelně najdeme i gaye a lesby.

Odvěký problém

„Je nás spousta, pochopitelně, protože jsme lidi a tak to prostě je. Snažíme se vyvracet, že když někdo patří k LGBTQ komunitě, není zároveň mormon. Ale naše církev vždycky měla a stále má s homosexuálními členy problémy a konflikt,“ připouští Kendall Wilcox, absolvent Youngovy univerzity a filmař.

V knihovně Univerzity Brighama Younga najdete mimo jiné sochu Abrahama Owena Smoota, mormonského podnikatele a politika, který jako jeden z prvních provozoval mnohoženství a se šesti ženami měl 24 vlastních a tři adoptované děti

Svou prací i soukromými aktivitami podporuje lepší přijetí gayů a leseb mormonskou komunitou. Angažuje se mimo jiné v neformální skupině Mormoni stavějí mosty.

Jak neurazit Boha

„Podle doktríny mormonské církve Bůh řekl, že manželství má být vždy jen svazkem muže a ženy. A ženy a ženy a ženy a ženy… Ale to je trochu jiné téma, i když to samozřejmě souvisí,“ naráží Kendall na mormonskou tradici mnohoženství, které se mimochodem zákonodárci v Utahu právě snaží dekriminalizovat a ze zločinu udělat jen přestupek.

„Ale pravidlo ohledně manželství výhradně mezi mužem a ženou není nikde napsáno, je to jen velmi silně zakořeněné přesvědčení. Ovšem průměrný mormon věří, že cokoli jiného je hřích a urážka Boha, protože Bůh tě stvořil, určil tvé pohlaví a tobě nepřísluší na tom cokoli měnit.“

Čtěte také

„Mormonská doktrína ohledně manželství a pohlaví nezahrnuje gaye ani transsexuální lidi, tak je jasné, že těch mostů musíme postavit ještě hodně,“ dodává filmař, který se podílel i na snímcích, jež získaly cenu televizní akademie Emmy, a vyrábí také dokumenty právě o problematice života LGBT mormonů.

Rozdvojená identita

Ve zdejším prostředí není jednoduché v sobě smířit tyto dvě části identity. „Cítím je jako dvě velké součásti svého já, jako dvě identity. Občas tíhnu k jedné víc než k druhé, a když se vzájemně srazí, je to spojené se spoustou úzkosti,“ popisuje Tyler Parra, student zdejší Univerzity Brighama Younga.

Tyler Parra (vlevo) a Kendall Wilcox hovoří o situaci gayů v konzervativní mormonské většinové společnosti

„Cítím jakýsi tlak na to, abych žil spíš jeden z těch životů na úkor druhého, abych kladl důraz na církevní život. Pro mnoho lidí to není špatná věc – cítí, že je to udržuje v bezpečí, chtějí se v církvi hodně angažovat a jsou ochotní kvůli tomu část svého já potlačit.“

Tyler zatím stále řeší, kam ho život zavane a kde bude chtít nakonec žít. „Odstěhovat se z Utahu, to někdy nezní jako špatný nápad,“ přemýšlí o své budoucnosti gaye-mormona.

autoři: Jan Kaliba , and | zdroj:
Spustit audio

Související