Mnohoženství ano, homosexualita ne. Gayové v konzervativním Utahu stále řeší rozpor mezi vírou a sexuální orientací

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Homosexuálové, gay, lgbt, muži, svatba
0:00
/
0:00

Utah je jediným americkým státem, kde se nadpoloviční většina obyvatel hlásí ke stejné křesťanské církvi. Svatí posledních dní nebo chcete-li mormoni, kteří tuto krajinu kdysi kolonizovali, si v Utahu drží nejen duchovní, ale i světskou moc v tamní politice a společnosti. To ztěžuje život tamním gayům a lesbám, i když i v této konzervativní společnosti se situace postupně mění. Například v lednu přijali v Utahu zákon, který zakazuje snažit se u dětí homosexualitu léčit.

V třímilionovém Utahu se podle statistik hlásí k Církvi svatých posledních dnů asi 60 procent obyvatel, ale tady, ve třetím největším městě státu, je to skoro 90 procent.

Provo leží asi hodinu cesty od Salt Lake City, i na utažské poměry jde o velmi konzervativní místo a zdejší univerzita se nese jméno Brighama Younga, druhého prezidenta mormonské církve, který měl 55 žen a vedl válku Utahu proti Spojeným státům.

A mezi mormony, kteří tu žijí a studují, pochopitelně najdeme i gaye a lesby.

Odvěký problém

„Je nás spousta, pochopitelně, protože jsme lidi a tak to prostě je. Snažíme se vyvracet, že když někdo patří k LGBTQ komunitě, není zároveň mormon. Ale naše církev vždycky měla a stále má s homosexuálními členy problémy a konflikt,“ připouští Kendall Wilcox, absolvent Youngovy univerzity a filmař.

V knihovně Univerzity Brighama Younga najdete mimo jiné sochu Abrahama Owena Smoota, mormonského podnikatele a politika, který jako jeden z prvních provozoval mnohoženství a se šesti ženami měl 24 vlastních a tři adoptované děti

Svou prací i soukromými aktivitami podporuje lepší přijetí gayů a leseb mormonskou komunitou. Angažuje se mimo jiné v neformální skupině Mormoni stavějí mosty.

Jak neurazit Boha

„Podle doktríny mormonské církve Bůh řekl, že manželství má být vždy jen svazkem muže a ženy. A ženy a ženy a ženy a ženy… Ale to je trochu jiné téma, i když to samozřejmě souvisí,“ naráží Kendall na mormonskou tradici mnohoženství, které se mimochodem zákonodárci v Utahu právě snaží dekriminalizovat a ze zločinu udělat jen přestupek.

„Ale pravidlo ohledně manželství výhradně mezi mužem a ženou není nikde napsáno, je to jen velmi silně zakořeněné přesvědčení. Ovšem průměrný mormon věří, že cokoli jiného je hřích a urážka Boha, protože Bůh tě stvořil, určil tvé pohlaví a tobě nepřísluší na tom cokoli měnit.“

„Mormonská doktrína ohledně manželství a pohlaví nezahrnuje gaye ani transsexuální lidi, tak je jasné, že těch mostů musíme postavit ještě hodně,“ dodává filmař, který se podílel i na snímcích, jež získaly cenu televizní akademie Emmy, a vyrábí také dokumenty právě o problematice života LGBT mormonů.

Rozdvojená identita

Ve zdejším prostředí není jednoduché v sobě smířit tyto dvě části identity. „Cítím je jako dvě velké součásti svého já, jako dvě identity. Občas tíhnu k jedné víc než k druhé, a když se vzájemně srazí, je to spojené se spoustou úzkosti,“ popisuje Tyler Parra, student zdejší Univerzity Brighama Younga.

Tyler Parra (vlevo) a Kendall Wilcox hovoří o situaci gayů v konzervativní mormonské většinové společnosti

„Cítím jakýsi tlak na to, abych žil spíš jeden z těch životů na úkor druhého, abych kladl důraz na církevní život. Pro mnoho lidí to není špatná věc – cítí, že je to udržuje v bezpečí, chtějí se v církvi hodně angažovat a jsou ochotní kvůli tomu část svého já potlačit.“

Tyler zatím stále řeší, kam ho život zavane a kde bude chtít nakonec žít. „Odstěhovat se z Utahu, to někdy nezní jako špatný nápad,“ přemýšlí o své budoucnosti gaye-mormona.

Spustit audio
autoři: Jan Kaliba , and | zdroj: Český rozhlas

Odebírat podcast

Související