Mladí hudebníci ze školních kapel touží hrát v New Orleans na Mardi Gras. Zůstávají po škole a písně pilují

Za posledních pár týdnů se americkým městem New Orleans prohnalo nejméně osmdesát karnevalových průvodů. Kromě alegorických vozů tažených traktory v nich pochodují stovky mažoretek a mladých muzikantů. Být v takové dechové pochodové kapele a hrát tradiční Mardi Gras písně je snem mnoha dětí.

V hudebně základní školy Kehoe-France na předměstí New Orleans se studenti připravují na čtvrteční vystoupení. Kapelník Michael Hotstream ukazuje Josephovi, Williamovi a Olivii různé rytmy, které se objevují v karnevalových neboli Mardi Gras písních.

Cvičit a zase cvičit

Na tabuli visí seznam pěti písní, na kterých kapela už mnoho týdnů pracuje. Školní band tvoří v duchu americké tradice dechové nástroje a bicí a právě v této třídě se většina studentů poprvé setkává v praxi se saxofonem, trubkou nebo příčnou flétnou.

Dvanáctiletý Joseph Simonian hraje mimo školu na housle, ale teď si vybral saxofon: „Hrát v kapele je něco úplně jiného, než co jsem znal v hudbě doposud. Poprvé jsem začal zkoušet jazz, je to jako učit se nový jazyk.“

Čas navíc nevadí

Kromě běžných vyučovacích hodin se studenti v posledních dvou týdnech scházejí kvůli karnevalu i po vyučování. Extra hodiny po škole v hudebně jim ale nevadí. Všichni tři muzikanti, se kterými rozhovor natáčím, si hodiny s Mistrem Hotstreamem, jak je učitel s pěstěným knírem ve škole oslovován, nemůžou vynachválit.

„Díky němu se učím do detailu poznat saxofon, protože on sám je profesionální saxofonista, a to pomáhá,“ říká Joseph a Olivia Robertsová, která sedí za bicími i se zraněným zápěstím, se spolužákem souhlasí: „Vůbec si neumím představit, že bych v kapele nebyla. Jakmile jednou začnete hrát v bandu, stane se to součástí vašeho já,“ rozplývá se. 

Čtěte také

Chci být s nimi!

Michael Hotstream vyrostl v New Orleans, vystudoval hudbu na prestižní univerzitě Loyola, profesionálně hraje na saxofon v místní skupině Bucktown All Stars a ve zdejší škole učí šestadvacet let.

„Když jsem byl dítě, pamatuju si, že kdykoliv jsem slyšet pochodovat kapelu během karnevalového průvodu, chtěl jsem se k nim přidat. To stejné vidím ve své třídě a chci proto studentům tu možnost dát,“ vysvětluje svoji motivaci.

„To je pravda. Vidět je, jak stojí seřazení za sebou a vydávat ty hlasité zvuky, to nemá chybu,“ přitakává jedenáctiletý bubeník William Fernandez.

Poznat tradice

Kromě každoročního školního průvodu letos zorganizoval učitel Hotstream i karnevalový koncert, kde se celá škola potká s Mardi Gras indiány a dozví se o jedné z nejstarších neworleanských tradic.

Čtěte také

Mardi Gras indiáni jsou Afroameričané v barevných oblecích, na kterých mají vyšity pestrobarevné obrazce z drobných korálků. Připomínají dlouhou tradici promíšení tradičního louisianského obyvatelstva s otroky. Několikrát v roce včetně karnevalu se objevují ve městě a oslavují svou kulturu hudbou a tancem.

Je čtvrtek dopoledne a školní tělocvična už je plná k prasknutí. Indiáni mají připravené tamburíny a za chvíli začnou zpívat a tančit. Kapela složená z páťáků, šesťáků a sedmáků se přidává k nim. Karneval je v plném proudu a na konci koncertu všichni společně tančí. Přesně jak si to kapelník Michael Hostream přál.

autoři: Julie Urbišová , aka
Spustit audio

Související