New Orleans je město jazzu a míchaných nápojů. Přesvědčit se můžete v muzeu koktejlů
Po několikaměsíční pauze znovu otevřelo Muzeum míchaných nápojů v centru New Orleansu. Kde jinde se dozvědět vše o historii drinků než ve městě, které je od svých počátků známé jako jeden z nejvýznamnějších amerických přístavů. Díky spojení s Karibikem i s Evropou se obyvatelům New Orleansu vždy dostávalo bohatých zásob.
Právě jsem si na baru objednala drink s názvem Suffer No More. Na stůl jsem dostala drink od virtuální barmanky, je to docela vtipné.
Virtuální barmanka v životní velikosti mě ještě nabádá k selfie a nezapomene zmínit, abych uvedla příslušný hashtag muzea.
Muzeum nazvané podle nejslavnějšího neworleanského drinku – Sazeracu – je nové, interaktivní, chutné a informačně nabyté.
„Sazerac byl vůbec první koktejl na světě s ustáleným jménem a recepturou,“ říká ředitel muzea Miguel Solorzano a přidává jeho recept.
Perfektní koktejl
„K perfektnímu Sazeracu potřebujete whiskey, anýzový likér Herbsaint, bylinný likér bitter, cukr a citrón. Po 160 letech od doby, kdy se proslavil, je to oficiální míchaný nápoj města New Orleans.“
Čtěte také
Sazerac se dostal do povědomí lidí hlavně v dobách, kdy ve významném přístavním a obchodním městě New Orleansu vznikaly kavárny evropského stylu.
Do těch se chodilo mluvit o politice a byznysu. Kavárna Sazerac v centru Francouzské čtvrti stála hned vedle pošty, takže bylo jednoduché se tady cestou zastavit a zdržet se.
Pozdrženi chlebem
„Kromě kávy se podával i alkohol. Zajímavé je, že kavárny tehdy servírovaly jídlo, a to zdarma. Majitelé chtěli, aby se hosté zdrželi co nejdéle, takže měli vždy připraveno dostatek chleba, zeleniny a sýru, aby zkrátka lidé víc vydrželi a vypili,“ dodává muzejní ředitel Solorzano.
Tři patra muzea představují historii likérů, profese barmanů a ukazují taky laboratoř, kde zaměstnanci testují všechny přísady potřebné k výrobě whiskey, kterou v omezeném množství muzeum zavedlo přímo v budově.
Interaktivní části výstavy jsou nejzajímavější. Jednotlivé panely vám například nabídnou koktejl na základě toho, jaký likér preferujete.
Recept do telefonu
„Tady například máme už zmiňovaný bylinný likér Herbsaint. První informace vysvětluje, že likér má anýzovou příchuť. Následuje doporučený recept – o v tomto případě takzvané Herbsaint frappé. Tedy koktejl složený jen z likéru, tříštěného ledu a oslazené vody,“ ukazuje pracovnice muzea Anna Whitlaw.
„A co je na tom nejlepší – můžete sem vložit své telefonní číslo a my vám recept hned pošleme.“
Aneb vítejte v muzeu jednadvacátého století.
Související
-
Pravý cider by většinu lidí porazil, říká nekorunovaný král tradičního britského nápoje
Nejlepší cider ve Velké Británii se prý rodí z jablek slunného hrabství Somerset. Za nekorunovaným králem tamního cideru se zastavil zpravodaj Jaromír Marek.
-
Botanici rozluštili tajemství nejoblíbenějšího a nejstaršího...
Jak to, že v sobě jediný čajový lístek může mít tolik rozličných chutí? Odpověď nabízejí botanici, kteří prolomili genetický kód čajovníku čínského, rostliny, ze kt...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.