Účinky léčivých pramenů v Bedford Springs znalo už původní obyvatelstvo Ameriky. Pak zvítězil byznys

Zápisník Pavla Nováka
Sedm pramenů, které dokázaly léčit neduhy ledvin, jater, zažívacího ústrojí i revmatismus, vyvěrá na úpatí Apalačských hor v Pensylvánii. Na konci 18. století tam vznikly lázně, které byly po 200 let vyhledávaným místem pacientů z vyšších společenských vrstev. O blaho těla se v Bedford Springs pečuje dodnes, i když už se tamní minerálka nepije.
Magneziový pramen vytéká z hory Evit Mountain, která se tyčí nad východoamerickým městem Bedford Springs. Jak už název napovídá, obsahuje velké množství hořčíku, má v sobě také trochu železa, vápníku i oxid uhličitý, takže je mírně perlivý. A nikdy nezamrzá.
Přímo tady na úpatí hory je takových pramenů několik. Procházíme se kolem nich s Carolyn Sherinovou, recepční ve velkém wellness komplexu OmniHotels. Prameny dnes už sice nevyužívá, ale posílá k nim své klienty, aby se podívali, jak toto místo vlastně vypadalo. Rozhodně je ale nenabádá, aby vodu z pramenů pili.
Voda pro všechny? Byznys vyhrává
Pozemky s prameny v údolí malého potoka koupil v roce 1796 mladý lékař John Anderson. Léčivé účinky zdejší vody ale znali už tři kmeny původních obyvatel, které v okolí žily. Žádný však údolí zázračných vod nikdy neobsadil. Chodili sem všichni a o prameny se dělili.
John Anderson vodou léčil všechny, kdo se na něj na jeho klinice v Bedfordu obrátili. Zpráva o léčivé vodě se roznesla natolik, že hostince a soukromé domy ve městě přestaly stačit. Proto se lékař rozhodl postavit první lázeňský hotel přímo v údolí, blízko pramenů.
Prezidentské revma
Na začátku 20. století už stál v údolí celý soubor lázeňských budov ve viktoriánském stylu, který tvoří základ dnešního luxusního wellness komplexu.
Výzdoba a vybavení lázeňských domů se musí podle Carolyn Sherinové udržovat ve stavu, v jakém byly na začátku 20. století. Komplex viktoriánských budov je totiž zařazený do registru architektonických památek Ameriky.
Lázně Bedford Spring měly dobrý zvuk i mezi americkými prezidenty. Patnáct jich lázně navštívilo a sedm z nich se jich tu léčilo s různými obtížemi. Třeba třetímu americkému prezidentovi Thomasu Jeffersonovi pomáhal sirný pramen na jeho akutní revmatismus. Lázně navštívil v roce 1819, tedy už jako exprezident.
Karlsbad Ameriky
Blížíme se k dalšímu pramenu, který se jmenuje Železitý. Tady si dokonce můžeme nabrat, protože Carolyn Sherinová s sebou vzala kelímky. „Cítíte kovovou chuť – to jsou železité soli. Je trochu těžší to pít, ale není to nepříjemné,“ hodnotí.
Tato voda se používala k léčení poruch krvetvorby. Vysoký obsah železa pomáhal chudokrevným lidem, aby se cítili lépe. Léčení trvalo kolem tří týdnů a říkalo se mu bedfordská kúra.
Kvůli léčivým pramenům a jejich obsahu hořčíku a železa se v první polovině 19. století Bedford Springs také přezdívalo Karlsbad Ameriky, tedy americké Karlovy Vary.
Související
-
Malá metropole, kterou kráčely velké dějiny. Annapolis pamatuje George Washingtona i otrokářské lodě
Hlavním městem amerického státu Maryland není půlmilionový Baltimore, ale 40tisícový Annapolis. Kdo ho navštíví, neměl by vynechat zdejší přístav a budovu parlamentu.
-
Termální lázně na předměstí Reykjavíku lákají místní i turisty. Voda se pak využívá k vytápění
Nedaleko Reykjavíku přede dvěma lety vyrostly nové lázně, které si kromě cizinců oblíbili i místní. Do horké vody si mnozí Islanďané chodí odpočinout každý den.
-
Tradiční turecké lázně, to je zážitek jako ze středověku
Parní neboli turecké lázně bývaly součástí každé čtvrti měst na Blízkém východě. S moderní dobou ale přibývaly v soukromých domech koupelny a lázně začaly mizet.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Amerika bude bohatá.‘ Trump oznámil odvetná cla pro řadu zemí světa, 20 procent dopadne na zboží EU
-
Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové
-
Jižní Korea zavede kvůli Trumpovým clům mimořádná opatření. Další země reakci stále zvažují
-
Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný