Malá metropole, kterou kráčely velké dějiny. Přístav Annapolis pamatuje George Washingtona i otrokářské lodě

Hlavním městem amerického státu Maryland není půlmilionový Baltimore, ale 40tisícový Annapolis. Jméno dostal po britské královně Anně Stuartovně z počátku 18. století a historický ráz si nese dodnes. Americké dějiny tudy prošly několikrát, nejvýrazněji asi v osobě budoucího prezidenta George Washingtona. 

Ať přijedete do Annapolisu v kteroukoliv denní dobu, vždycky se rychle zorientujete. Všude jsou totiž rozmístěné schránky s mapkami, které vám poradí, co zajímavého se nachází v nejbližším okolí.

My půjdeme nejdřív ke kostelu svaté Anny, kde by na nás měl čekat pan Richard Hillman. Býval starostou Annapolisu a dnes po něm rád provádí turisty. Na otázku, kam se rozhodně musíme jít podívat, odpovídá, že do budovy státního parlamentu a také do přístavu.

Marylandský kapitol je nejstarší stále fungující parlamentní budova v USA

„Nechte mě jít domů“

Marylandský kapitol, postavený v roce 1779, je nejstarším stále svému účelu sloužícím parlamentem ve Spojených státech. Necelý rok v něm také zasedal Kontinentální kongres, tedy parlament 13 spojených nezávislých bývalých britských kolonii.

Tady také v prosinci 1783 učinil George Washington jeden ze svých největších státnických činů – odmítl stát se vojenským diktátorem, vypráví Richard.

Uprostřed starého sálu dnes stojí jeho socha – přesně na tom místě, kde prý 23. prosince 1783 prohlásil: „Vážení členové Kontinentálního kongresu, rezignuji na svoji funkci vrchního velitele povstalecké armády. Nechte mě jít domů. Chci být farmářem, ne politikem. Vládněte si sami.“

V annapoliském přístavu kdysi přistávaly lodě s otroky ze západní Afriky

Politika ho ale neminula, protože o několik let později ho zvolili prvním prezidentem Spojených států.

Osudový přístav

Druhým místem, které nesmíme podle pana Richarda Hillmana minout, je přístav. V něm je jednak marína s malými loďkami a také několik restaurací s nabídkou jídel z mušlí a ryb. A také tu najdete prazvláštní bronzové sousoší představující sedícího Afroameričana, který čte knihu třem dětem.

Je to Alex Haley, autor románu Kořeny, podle které byl natočený stejnojmenný televizní seriál. Vypráví o klukovi jménem Kunta Kinte, kterého unesli ze západní Afriky, z oblasti dnešní Gambie. Otrokářská loď ho přivezla právě sem do Annapolisu, do jednoho ze zálivů Chesapeake Bay.

Annapoliský přístav je ale podle pana Richarda Hillmana proslavený i jinak než jako otrokářské překladiště. Každý rok v říjnu se tady totiž ve vodách zálivu Chesapeake Bay odehrává nejdelší průvod lodí na světě.

Nejstarší americký parlament a nejdelší lodní přehlídka, to jsou dvě velká NEJ čtyřicetitisícového hlavního města státu Maryland.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

Související