Miroslav Poche: Babiš nechápe, co bylo zákonem o střetu zájmů zamýšleno. Snaží se kličkovat

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Poche

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů, jak tvrdí právní služba Evropské komise? Hrozí, že Česká republika kvůli tomu bude muset vracet část evropských dotací? A má pravdu premiér Babiš, když společně s prezidentem kritizuje ministra zahraničí Petříčka? Europoslance a poradce ministra zahraničí Miroslava Pocheho z ČSSD se ptala Marie Bastlová.

Zpráva právní služby Evropské komise o tom, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů kvůli tomu, že částečně ovládá skupinu Agrofert, je neoficiální. Oficiální verze by měla být podle europoslance Miroslava Pocheho v lednu.

Čtěte takéChovám se podle zákona, říká Babiš ke zprávě EK. Podle Transparency je to šachmat dotacím Agrofertu

„Když jsme se před 10 dny komisařů dotazovali, zda ta zpráva je hotová, tak oni neměli informaci a avizovali, že by taková zpráva měla být nejdříve v lednu. To znamená, že někdo z vrcholných pater té právní služby nebo evropské komise samotné pustil tu zprávu do světa,“ říká Miroslav Poche.

Europoslanec Poche vnímá zprávu jako závažnou. Podle dokumentů, které má Evropská komise k dispozici, se ukazuje, že například slovenské orgány považují Andreje Babiše i jeho ženu za jedny z pěti příjemců benefitů ze svěřeneckých fondů Agrofert. „To je jasný důkaz pro Evropskou komisi, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ dodává Poche.

Budeme muset dotace vracet?

Je zpráva důvodem, aby po Babišovi politici požadovali politické důsledky tohoto rozhodnutí, eventuelně odchod z politiky či vzdání se skupiny Agrofert? „Když byl přijat zákon o střetu zájmů v České republice, všichni považovali problém za vyřešený. Ono se ukázalo, že zákon je nějak napsaný, ale Andrej Babiš není ochoten ho příliš plnit.“

Pocheho prý mrzí, že Andrej Babiš nechápe, co bylo zákonem o střetu zájmů zamýšleno. „Pokud on sám nechápe, že to je obrovský problém pro renomé české republiky nebo pro její postavení v Evropské unii, tak s tím někdo může něco dělat.“

Podle Pocheho musíme počkat na výslednu zprávu, teprve poté bude Česká republika nějak schopná se k tomu postavit. „Neočekávám, že by výsledné znění bylo nějak odlišné od toho, které bylo publikováno.“

Můžeme očekávat právní bitvu o výsledné znění zprávy Evropské komise? A nemůže mít ostrá kritika vůči ministrovi zahraničí za následek tlak, aby odešel z vlády? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Marie Bastlová , kpk
Spustit audio