Maščuch: Energetika bude muset být efektivní a flexibilní. A k tomu potřebujeme data
Jakub Maščuch se svým týmem v UCEEB ČVUT vyvinul mikroelektrárnu, díky které může být budova nebo obec zcela nezávislá na centrální rozvodné síti. Bude energetika v budoucnu decentralizovaná? Podle Maščucha k tomu jde přistupovat regionálně – a vycházet z naměřených dat. V každém případě se budeme muset naučit být při výrobě i spotřebě energie efektivnější a flexibilnější. A to jak na úrovni národní sítě, tak jednotlivých domácností, myslí si.
Co by měl být první krok k tomu, abychom se vyhnuli momentu, kdy náš svět přestane být obyvatelný? Podcast Budoucnost R se ptá vědeckých osobností z různých oborů – od genetiky až po mobilitu. Na nové epizody se můžete těšit vždy ve čtvrtek. Odebírejte v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Børge Bjørneklett: Plovoucí solární panely jsou zdrojem budoucnosti pro Asii a malé ostrovy
Solární elektrárny na pevnině zabírají půdu, kterou můžeme využít jinak, říká Bjørneklett. Jeho startup vyvinul plovoucí solární panely, které fungují i na rozvlněném moři.
-
Energie budoucnosti: Jaké jsou trendy a která elektrárna je ta správná a udržitelná?
Chtěli byste být nezávislí na přenosové soustavě a žít soběstačně? Podle Maščucha se energetika nachází na rozcestí. Podívejte se na jeho přednášku z Experimentu Speciál.
-
Energie bude zadarmo, věří výzkumníci. Pomoci by k tomu měla umělá inteligence
Až několik set tisíc rozhodnutí za den dokáže udělat umělá inteligence. Experti ve Švýcarsku pracují na tom, aby v budoucnu pomáhala optimalizovat světovou energetiku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.