Børge Bjørneklett: Plovoucí solární panely jsou zdrojem budoucnosti pro Asii a malé ostrovy

9. leden 2020
Podcast Budoucnost R

Nemůžeme si zabírat úrodnou půdu solárními panely, říká Børge Bjørneklett. Řešením jsou plovoucí solární elektrárny. Ty největší zvládnou zásobovat elektřinou menší město, jsou ale stavěné především na klidné vody. Bjørneklett se svým startupem Ocean Sun proto vyvinul panely, které fungují i na rozvlněném moři. Chce je umísťovat například do velkých přístavů – mimo plavební dráhy dopravních lodí a rybářů, kde je podle něj ještě hodně míst, která jsou v podstatě nevyužitá.

Co by měl být první krok k tomu, abychom se vyhnuli momentu, kdy náš svět přestane být obyvatelný? Podcast Budoucnost R se ptá vědeckých osobností z různých oborů – od genetiky až po mobilitu. Na nové epizody se můžete těšit vždy ve čtvrtek. Odebírejte v aplikaci mujRozhlas.

autor: Vojtěch Koval
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.