Marie Formáčková

V pátek byla hostem Dopoledního Radiožurnálu novinářka a spisovatelka Marie Formáčková, známá především díky svým memoárovým knihám o slavných hercích a herečkách. Málokdo ale ví, že byla jako studentka petrohradské univerzity spolužačkou Vladimíra Putina. "Ani jsem ho nezaregistrovala, byl strašně nenápadný," říká Marie Formáčková. V sobotu 29. listopadu bude hostem režisér Filip Renč.

"Byl takovej drobounkej, malinkej a hrozně tichej. Ani jsem se s ním nebavila. Měla jsem ještě jednoho spolužáka - Anatolije Karpova, který byl už tehdy mistrem světa v šachu a ten mě zajímal víc. Dneska mě to mrzí, mohla jsem napsat knížku s titulem Můj spolužák Vladimír Putin, ale já o něm nevěděla nic," vzpomíná na svá studentská léta Marie Formáčková.

Po studiích žurnalistky v Petrohradě a na pražské Karlově univerzitě působila Marie Formáčková jako šéfredaktorka několika časopisů a nyní je již několik let na volné noze. Živí se především psaním vzpomínkových knih. Její repertoár zahrnuje memoáry oblíbených herců a hereček jako je Helena Růžičková, Zita Kabátová nebo Jaroslav Marvan. Psala ale i o disidentech a o bývalém premiérovi Jiřím Paroubkovi, který jí projevil svou důvěru tím, že netrval na autorizaci. "To mi zalichotilo," říká Marie Formáčková.

A jak vzpomíná na vyprávění disidentů Johna Boka a Přemysla Vachalovského, jejichž vyprávění sepsala do knihy Sametová špína? "Já jsem tohle zákulisí neznala a dost jsem si ty lidi idealizovala. Potom mě jejich vyprávění hodně překvapilo, někdy i nemile," přiznává Marie Formáčková.

Kromě Heleny Růžičkové, na které spisovatelka oceňovala, že se při psaní životopisu nikdy nepřikrášlovala, vzpomíná Marie Formáčková ráda i na svou spolupráci s živoucí legendou - prvorepublikovou herečkou Zitou Kabátovou, která říká, že na sebe může prozradit všechno, protože už nežije nikdo, kdo by ji za to zažaloval.

"Skoro by se zdálo, že je vám jedno, s kým se bavíte," glosovala moderátorka Lucie Výborná široký výběr osobností, o kterých spisovatelka píše. "Kamkoliv zabrousíte, do jakékoliv oblasti, všude jsou zajímaví lidé, říká Marie Formáčková, která obhajuje i svou spolupráci s pěveckým duem Eva a Vašek. A jak se staví k pohrdavým názorům, které tuto dvojici provázejí? Jejich přínos vidí v tom, že splní lidem jejich přání, a pokud někoho dráždí, tak je to jen proto, že je neznají.

Mluvilo se nejen o osudech vepsaných v memoárech, ale i o autorce samotné. Jak se Marie Formáčková dostala k psaní o slavných lidech, co ji na tomto žánru nejvíce přitahuje? A na koho nejraději vzpomíná?

Záznam rozhovoru s Marii Formáčkovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.