Mák se u nás pěstoval od příchodu Slovanů. Dnes jsme největšími pěstiteli na světě, říká odborník
Když se řekne mák, nejspíš se vám vybaví malá modrá semínka. Ale věděli jste, že se pěstoval už od příchodu Slovanů? Hlavní boom zaznamenal během napoleonských válek, kdy se začal pěstovat na výrobu olejů, u nás i ale pro využití v potravinářství. „Jsme největším spotřebitelem máku na hlavu, a také největším pěstitelem máku ve světě,“ říká Václav Lohr, poradce spolku Český modrý mák.
Související
-
Vaření na ohni se zaseklo na opékání špekáčků a to je strašná škoda, říká autor nomádské kuchařky
Bývalý kuchař Michal Hromas poslední roky vaří pouze na ohni. O nomádské kuchyni právě napsal kuchařku Oheň a dým.
-
I tradiční polská kuchyně může být sexy, tvrdí majitel...
S odpovědí na otázku, k čemu se hodí kvásek, by Poláci neváhali ani na vteřinu. Přece na žurek! Zákvas z žitné mouky je hlavní ingrediencí tradiční polské polévky. ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.