Magazín Experiment: Komu pomůže nová kombinovaná léčba rakoviny?

31. srpen 2024

  • 00:00 Témata Magazínu Experiment
  • 00:25 Robotická operace nádorů plic
  • 04:18 Kombinovaná léčba rakoviny
  • 08:41 Organizační změny na ISS
  • 12:20 Stáž francouzských studentek imunologie v Praze
  • 16:15 Rozhovor s imunologem Janem Černým
  • 19:39 Umělá inteligence v boji proti zločinu

Pacienty s diagnózou rakoviny plic dosud chirurgové vždy co nejrychleji operovali. V posledním roce se ale tato praxe díky nejnovější kombinované léčbě mění. Lékaři při ní nemocným s nádorem větším než 5 centimetrů nejprve nasadí imunoterapii s chemoterapií. Nádor se díky tomu většinou výrazně zmenší a teprve poté jde pacient na operaci. Takový postup léčby mají v motolské nemocnici za sebou už dvě desítky pacientů. Dosavadní výsledky nové metody jsou víc než slibné.

U pana Jana se na nádor přišlo náhodně při rentgenu plic. Lékaři zjistili, že by mohl dobře reagovat na nejnovější imunochemoterapeutickou léčbu, a tak ji okamžitě zahájili. „Ležíte s kapačkou třikrát po sobě po šesti hodinách,“ popisuje 75letý pacient průběh léčby. Pak následovalo chirurgické odstranění nádoru v motolské nemocnici.

Pacient Jan se s plicním nádorem léčil pomocí nejnovější kombinované léčby

Podle Jiřího Vachtenheima zvládl pan Jan kombinovanou léčbu imunoterapie s chemoterapií velmi dobře.

„Nádor se zmenšil výrazně. Víme taky, že někteří pacienti, kteří zareagují na tuto léčbu, a prokáže se to i vyšetřením pod mikroskopem, mají stoprocentní odpověď na imunoterapii. To znamená, že při operaci se zjistí, že tam už vůbec žádná nádorová buňka není,“ popisuje chirurg.

Mnohem vyšší šance na přežití

Přesto je odstranění plicního laloku, ve kterém se nádor nachází, nutné. „Tumor se odešle na patologii, kde se precizně vyšetří, a v případě, že tam bude nalezeno nula nádorových buněk, tak to pro pacienta znamená velmi dobrou prognózu – řádově o desítky procent vyšší šance na přežití,“ doplňuje Jiří Vachtenheim.

Chirurg Jiří Vachtenheim při robotické operaci plic se systémem da Vinci

Takový výsledek zaznamenali lékaři z Motola u více než poloviny pacientů, kteří už byli odoperováni. Přestože může mít imunochemoterapie i vedlejší účinky, drtivá většina pacientů zatím léčbu zvládá dobře.

„Snažíme ve spolupráci s fyzioterapeuty využít tuto dobu, kdy pacienti ví, že půjdou za pár týdnů na operaci, k tomu, abychom ještě zlepšili jejich fyzický stav, jejich výkonnost. Docházejí osobně sem do Motola na kondiční fyzioterapie a mohou operaci podstoupit v lepší fyzické kondici, než kdyby na ni šli rovnou,“ vysvětluje chirurg.

Kombinovaná léčba není pro každého

Nejnovější typ léčby karcinomu plic se ovšem dá podat jen pacientům, kteří splňují určitá kritéria. „Tumor by měl být větší než 5 centimetrů a musí mít jeden molekulární marker, aby léčba fungovala,“ upřesňuje přednosta 3. chirurgické kliniky motolské nemocnice Robert Lischke.

Hrudní chirurg Rober Lischke, přednosta 3. chirurgické kliniky motolské nemocnice

Pokud toto splní, tak je velká chyba nenabídnout pacientovi tuto možnost léčby, protože výsledky kompletní, nebo aspoň částečně patologické odpovědi jsou velmi slibné. Někteří pacienti se úplně vyléčí. A ze světové studie, podle které je tato léčba zaváděna, víme, že pacienti, kteří měli kompletní patologickou odpověď, žijí všichni – tři roky po operaci.“

Velmi nadějné výsledky kombinované léčby tak mění přístup chirurgů k léčbě pacientů s nádorem plic.

Revoluce pro lékaře i pacienty

„Pro nás jako pro chirurgii je to naprostá revoluce. Musíme se naučit určitým vybraným skupinám pacientů říct: Nebudeme vás operovat hned, za týden nebo za dva, ale až s odstupem několika týdnů. Kdy vy mezitím dostanete tuto nejmodernější léčbu,“ říká Jiří Vachtenheim. „Je to velká změna a data, která ukazují výrazně zlepšené přežívání těchto pacientů, jsou pro nás úžasná.“

Čtěte také

Za převratný považuje tento typ léčby také hrudní chirurg Robert Lischke. „Bude to měnit osudy těchto pacientů a celou léčbu s rakovinou plic. Je potřeba o tom vědět. Je potřeba se na to svých lékařů ptát a lékaři tuto léčbu musí nabízet,“ zdůrazňuje.

Lékaři v Česku každoročně nově odhalí přibližně šest a půl tisíce pacientů s nádorem plic. Ve Fakultní nemocnici v Motole letos chirurgové odoperují asi 200 pacientů s tímto karcinomem. Nejnovější kombinovaná léčba karcinomu plic je dostupná nejen tam, ale i ve všech šesti dalších centrech vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče.

Jak probíhá robotická operace plicního nádoru? Poslechněte si celý Magazín Experiment.

autoři: Andrea Skalická , and
Spustit audio

Související