Lze ovlivnit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo? „Pokud jsem nejvyšším státním zástupcem, ta cesta není,“ říká Pavel Zeman

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček upozorňuje, že odvolání současného nejvyššího státního zástupce by znamenalo konec vládní koalice. Dá se do práce žalobců zasáhnout politickou cestou? A je možné si u nás objednat trestní stíhání proti politickému soupeři? Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se ptala Marie Bastlová.

Helena Válková: Vylučuji, že by se Benešová u státní zástupkyně zajímala o kauzu Čapí hnízdo

Helena Válková (ANO)

Ministr spravedlnosti nesmí zasahovat v živých kauzách. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká poslankyně za hnutí ANO a bývalá šéfka resortu spravedlnosti Helena Válková. Co znamená poslední vývoj v kauze Čapí hnízdo? A jaké úkoly čekají na novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou?

Do čela ministerstva spravedlnosti nastupuje příští týden Marie Benešová (ČSSD). Očekává nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, že se s novou ministryní bude bavit o svém dalším možném setrvání ve funkci? „Nikdy jsem se žádného ministra neptal, jestli dá návrh na mé odvolání nebo ne, poněvadž to je věc toho ministra,“ říká.

Zeman vysvětluje, že případný návrh na jeho odvolání by bylo především nutné zdůvodnit například špatně odvedenou prací státního zástupce. Pokud by byl odvolán bezdůvodně,  šlo by o velký zásah do fungování právního státu.

Zeman je nejvyšším státním zástupcem více než 8 let a nemá v plánu z funkce odstupovat: „Pokud bych chtěl, tak budu rezignovat na funkci, až budu mít pocit, že nebudu mít té soustavě už co dát,“ vysvětluje.

Nezávislost a samostatnost

Kdyby chtěl premiér Andrej Babiš (ANO) nějak ovlivnit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, jaké k tomu má cesty? Podle Zemana by to bylo velice složité: „Pokud jsem nejvyšším státním zástupcem, ta cesta není.“

Státní zástupci jsou prý vedeni k nezávislosti a samostatnosti. Pokud soustava státního zastupitelství zůstane dále takto intaktní, tak Zeman dokáže vyloučit, že by k nějakému ovlivňování docházelo.

Premiér Babiš (ANO) prohlásil, že by neodstoupil ani v případě, kdyby byl obžalován. Jaké to je obžalovat premiéra? „Musí se k tomu přistupovat jako ke každému jinému případu. Nelze brát v úvahu, jestli je nebo není někdo premiérem. Státní zastupitelství už několikrát prokázalo, že rovnost občanů před zákonem ctí.

autoři: Marie Bastlová , kpk

Související