Ladislav Minčič: Situace na trhu práce je bariérou dalšího růstu firem

Přes 80 procent podnikatelů vnímá ekonomický vývoj v nejbližším období pozitivně. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká ředitel odboru analýz Hospodářské komory a bývalý náměstek financí Ladislav Minčič s tím, že rozdělení příjmů a bohatství v České republice patří k nejrovnoměrnějším na světě.

„Rozdíly mezi těmi z nás, kteří jsou nejchudší, a mezi těmi, kteří jsou nejbohatší, ve srovnání se světem až tak dramatické nejsou,“ říká.

Nízká nezaměstnanost je výsledkem situace na trhu práce a v současné době by podle něj podnikatelé zaměstnali ještě další a další lidi. „Odbyt produktů, ať už to jsou služby nebo zboží, generované na území České republiky je v konjunkturální fázi,“ dodává.

Ekonomickou prosperitu by měli pocítit i občané, říká Jana Maláčová z ČSSD

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Přidat státním zaměstnancům, rodičům malých dětí a důchodcům. To jsou některé priority nové ministryně práce o sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD, která také chce důchodcům a lidem s malými dětmi více otevřít pracovní trh.  

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj označuje nízkou nezaměstnanost v Česku za hlavní překážku pro větší růst ekonomiky.

S tím Minčič souhlasí – situace na trhu práce je vnímána jako největší bariéra dalšího potencionálního růstu firem.

„Z hlediska dlouhodobější stability naší ekonomiky je třeba změnit kvalifikaci a strukturu lidí na našem trhu práce,“ míní.

autoři: Jan Moláček , prh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...