Konflikt na východě Ukrajiny je bojem o sovětskou minulost, myslí si Igor Kulyk
Ukrajina zúčtovává se sovětskou minulostí. Zákon, který už podepsal prezident Porošenko, zpřístupňuje archivy a zavádí likvidaci památek na dřívější sovětskou moc. Jak to vnímá ředitel ukrajinského Archivu bezpečnostní služby Igor Kulyk?
„Tyto zákony měly být přijaty dříve, ještě v 90. letech, ale je dobře, že je máme alespoň teď. Dovolují nám zúčtovat se sovětskou minulostí a kráčet do evropské budoucnosti,“ odpovídá Igor Kulyk, který dorazil do Prahy.
Rozhovor s ředitelem Archivu bezpečnostní služby Igorem Kulykem o otevření ukrajinských archivů, vyrovnávání se se sovětskou minulostí i o materiálech o pražském jaru. Moderuje Karolína Koubová.
Podle jeho názoru je i konflikt na východě Ukrajiny do značné míry zapříčiněn sovětským dědictvím. „Čím dál na východ, tím větší koncentrace sovětských soch,“ připomíná s tím, že v rámci demokracie bude nadále přípustné diskutovat o minulosti. „Zákony zakazují praktické uplatnění komunistické ideologie,“ upozorňuje.
Archiv bezpečnostní služby nově zpřístupní archivní materiály z let 1917 až 1991, a to i ty, které podědil od KGB a dalších resortů. Mezi nimi jsou také dokumenty týkající se pražského jara a intervence vojsk Varšavské smlouvy. „Zaznamenávají reakce Čechoslováků na invazi, dopisy, které si vyměňovali obyvatelé Československa s Ukrajinci,“ vyjmenovává Igor Kulyk.
Archiv bezpečnostní služby mimo jiné obsahuje operativní zprávy skupin diverzantů, které posílal sovětský režim z Ukrajiny do Polska a Československa. Tyto skupiny tu měly terorizovat místní a nahánět strach. „Byly maskovány do podoby banderovců nebo vlasovců,“ popisuje Igor Kulyk.
V dokumentech se objevují motivy nepřijetí. „Dopisy vojáků ukazují, že ve vojenských posádkách bylo dusné klima, dopisy běžných lidí zas naznačují, že intervenci odmítají přijmout. A to je důležité připomínat,“ soudí.
Archivy na východě země a na Krymu však zůstaly na okupovaných územích. „Bohužel, strategické budovy v Doněcku, Luhansku a na Krymu byly obsazeny v první řadě a mezi nimi byly i objekty archivu,“ potvrzuje Igor Kulyk.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Měl strávit 7,5 roku za mřížemi. Kauzu muže, který údajně hrozil popravami, přezkoumá vrchní soud
-
Když se z nenávisti stane zábava. Influenceři vydělávají na ‚hejtu‘, téma manosféry v popkultuře chybí
-
ONLINE: Rusové opět útočili na Charkov, použili klouzavé bomby i drony. Zraněných je 17 lidí
-
NASA počítá s odchodem pětiny zaměstnanců. Odborníci varují, že může přijít o ty nejtalentovanější