Karel May vymýšlel i paralelní světy a fiktivní jazyky, někdo ho srovnává s Tolkienem, popisuje publicista Karel Deniš
Když německý program nedávno ohlásil, že nemůže vysílat filmy o Vinnetouovi, rozproudila se nejen u nás bouřlivá debata o Karlu Mayovi. „Česko patří mezi zcela zásadní mayovská, vinnetouovská území. Překvapilo mě ale, jaké závěry z toho děláme,“ říká publicista a spisovatel Karel Jordán Deniš, autor knih Můj bratr Vinnetou nebo Muž zvaný Old Shatterhand. Proč byl Karel May označován za podvodníka a lháře? A vrátí se někdy dobrodružná literatura s příběhy o indiánech?
Karel May měl velmi bohatý život, dokonce byl prý jednu dobu členem pašerácké bandy v Podkrušnohoří. Je to pravda?
Je to pravda. Dokonce byl dvakrát ve vězení, v celkové délce sedm a půl roku. Měl takovou zvláštní úchylku – slyšel hlasy, takže psychicky měl určitou indispozici. A potom se mstil společnosti, která mu docela ubližovala.
Čtěte také
Ublížilo mu několik lidí, trochu tatínek, který byl hodně přísný, trochu kamarádi ve škole, kolegové. A on potom opravdu začal dělat podvody, krást, stal se součástí podloudnické bandy. Nikdy nebyl jejím hrdinou nebo velitelem, ale skutečně za to dostal téměř 8 let kriminálu. Je to kus jeho mládí.
Když se stal uznávaným spisovatelem a vytáhli na něj tuhle minulost, zničilo ho to?
Zničilo ho to jako člověka i jako autora. Na konci 19. století se do něj dali němečtí sociální demokraté, kteří mu nemohli zapomenout, že pocházel z velmi chudých poměrů. Psal dlouho o chudých řemeslnících, ale jak zbohatl na Vinnetouovi, stal se z něj maloměšťák, takový drobný milionář. Oni toho využili a začali ho likvidovat jako člověka, spisovatele, jako podvodníka.
On tomu ale přihrával. Jeho sebeprojekce do Old Shatterhanda a Kara ben Nemsího byla značná. On si na to opravdu hrál.
Proslavil se například tím, že dělal spoustu besed po celém Německu, ukazoval černé koňské žíně a tvrdil, že jsou to Vinnetouovy vlasy. Nechal se fotit v kostýmech s puškami většími než on sám, protože sotva přesáhl 160 centimetrů. Ale naběhl si. Ta nenávist byla obrovská a zničilo ho to definitivně.
Zároveň mu to pomohlo v jeho další činnosti. Začal pak přemýšlet méně dobrodružně a více mysticky nebo duchovně. A jeho poslední knížky jsou úplně jiné než ty dobrodružné příběhy.
Jaké jsou?
Vymyslel si svůj vlastní svět, Ardistán a Džinistán. Ardistán je ta chudá a Džinistán ta ušlechtilá část. V knize popisuje svou vlastní cestu z Ardistánu do Džinistánu, což se má odehrávat na hvězdě Sitara daleko za Sluncem. Vytvořil fiktivní svět s fiktivními národy, dokonce s fiktivními jazyky. Bavíme se o letech 1905, 1906.
Je to v zásadě dystopie. Najdou se odvážlivci, mezi které tedy nepatřím, kteří jsou schopni ho srovnávat se Star Wars anebo s Tolkienem. Protože si vymyslel paralelní světy, do kterých umisťoval svoje hrdiny.
Bylo jedním z Mayových traumat, že vlastně nikde nebyl?
Podnikl velikou měsíční cestu v roce 1899 až 1900 po Orientu a části Asie, dojel až na Srí Lanku. A v roce 1908 byl v Americe. Ale jinde nebyl. Měl ale vynikající knihovnu. Říká se, že to byla jedna z nejlepších knihoven toho typu v té době.
A málokdo ho nachytá na faktických nesprávnostech. Samozřejmě, indiány si nějakým způsobem romantizoval a nechal je mluvit ušlechtile, což tak nemuselo vždycky být. Ale třeba jazykové ukázky nebo popisy přírody a zvířat velice dobře odpovídaly realitě té doby.
Fascinuje mě, jak se proměnil pohled na indiány – původně pololidé vraždící hodné bílé osadníky, nakonec děti přírody, které hubí chamtivost bílého muže.
Paradoxní je, že Karel May, kterému se vyčítá kde co, byl jeden z prvních, ne-li první evropský autor, který začal indiány popisovat velmi přátelským způsobem. Byli to pro něj lidé. Splynutí s přírodou, zachovávání starých zvyků, svým způsobem divošská, ale ušlechtilost.
Pro indiány udělal ve střední Evropě obrovskou službu. Bylo to dáno tím, že ze střední Evropy – Německa, Rakouska-Uherska tehdy emigrovalo 6 nebo 7 milionů lidí do Ameriky. A jejich příbuzní, kteří tady zůstali, si aspoň náhradně četli, jak to tam asi mohlo vypadat. May se postaral o to, že indiáni byli považováni za lidi.
Jak se změnila situace indiánů od dob knih Karla Maye? A jaké přešlapy udělali filmaři ve filmech o Vinnetouovi? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Byl Jules Verne feminista? „Jeho hrdinky jsou bojovné a angažované,“ připomíná znalkyně
Vědeli jste, že spisovatel Jules Verne byl jedním z prvních feministů? V Nantes vzniklo jeho muzeum.
-
Skutečný život indiánů v USA. Jak žijí původní obyvatelé Severní Ameriky dnes?
Tento týden vás vezmeme za původními obyvateli Ameriky. Jaké jsou problémy, životní styl a společenské postavení původních obyvatel Spojených států amerických?
-
Foglar chtěl svými knihami zlepšit svět, říká skautský historik
Že už jste od Jaroslava Foglara četli všechno? Omyl. „Právě chystáme k vydání výňatky z Foglarových deníků, napsal tisíce a tisíce stran.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.